Veľa ľudí prepadne rýchlo záhradkárčeniu. Vypestovať vlastné plodiny alebo sa kochať pohľadom na stromy a kvety je pocit, ktorý nič iné na svete nenahradí. Ak ste sa aj vy zaradili do klubu záhradkárov, skôr či neskôr budete potrebovať rebrík. Poriadny rebrík sa vám zíde aj počas prác okolo domu. Aký rebrík sa hodí pre prácu v záhrade?

Hliníkový rebrík je lepší ako drevený

Niekto si myslí, že ušetrí na drevenom rebríku. Cena je však porovnateľná s hliníkovými. Drevený rebrík je síce pevný a patrí medzi klasiku, ale pri manipulácii s ním budete hromžiť nad váhou drevenej konštrukcie. Drevené rebríky dostávajú mínusové body aj za to, že sa nedajú poskladať. Na výber máte oporný typ alebo štafle. Pre rebrík z dreva budete musieť nájsť vhodné miesto na skladovanie. Ak ho necháte vonku, drevo začne degradovať. Naopak hliníkový rebrík je ľahký, dobre sa prenáša, dá sa kúpiť ako skladací a pokojne ho môžete nechať ležať na záhrade.

Smerodajná je výška rebríka

Pred tým, ako sa zamyslíte na výberom modelu rebríka, premyslite si, akú výšku potrebujete. Budete len strihať nižšie kríky a vymieňať žiarovky alebo potrebujete čistiť žľaby a zberať ovocie zo stromov? Oporná výška rebríka je nižšia ako sa uvádza pri výrobnej výške. Odrátať si musíte približne 20 % z výšky kvôli tomu, že na posledné priečky sa nedá stúpnuť. Tento údaj by mal byť uvedený ako pracovná výška rebríka.

Oporný rebrík a štafle

Rebríkov existuje celá rada. Na záhradu sú vhodné dva modely, a to oporný rebrík alebo štafle. Vyberajte z ponuky hobby rebríkov, na prácu v záhrade vám budú stačiť. Profi rebríky bývajú vyššie, majú širšie priečky a vyrábajú sa dokonca s možnosťou ich roztiahnutia do tvaru lešenia. Oporný rebrík môže byť pevný alebo teleskopický. S teleskopickým dosiahnete do rôznej výšky a po zložení potrebuje len málo miesta na uskladnenie. Štafle majú výhodu v tom, že počas práce sa dokáže pohybovať medzi stromami bez zlezenia z rebríka.

Pozor na úrazy

Počas práce na rebríku dbajte na základné bezpečnostné pravidlá. Na rebrík stúpajte v pevnej a suchej obuvi. Vyhnite sa práci na rebríku počas dažďa a vetra. Rebrík musí stať na pevnom podloží. Využívajte pätky alebo háky na upevnenie vrchnej časti rebríka. Nepreťažujte rebrík, myslite na svoju váhu a váhu nástrojov či nazbieraného ovocia.

 

 

Facebook Comments

You may also like

Naše tipy ako vybrať krovinorez či strunovú kosačku

Či už vlastníte rozľahlý pozemok alebo menšiu okrasnú