Sivý zákal je strašiakom seniorov, ale môže sa prejaviť aj u mladších ročníkov. Niekedy môže byť sivý zákal vrodený. Vo všetkých prípadoch je nutné ochorenie liečiť. Neliečený sivý zákal vedie k slepote. Hlavnú úlohu boja proti sivému zákalu zohráva prevencia v podobe prehliadok. Návštevou očnej kliniky je ochorenie včas zachytané, čím sa predíde najhoršiemu.

Príčiny a prejavy sivého zákalu

Sivý zákal sa odborne nazýva katarakta. Vo väčšine prípadov stojí za ochorením vek. Starnutie očného tkaniva v šošovke alebo poranenie oka sa dá odhaliť počas preventívnej prehliadky u lekára. Okrem starnutia môže byť sivý zákal vrodený, vzniká ako sprievodné ochorenie cukrovky a po užívaní niektorých liekov.

Prejavy sivého zákalu dokážete spozorovať aj sami. Zhorší sa vám zrak a oči sú zakalené. Tento jav nastáva po tom, ako sa rozpadnú tkanivá v šošovke. Po rozpade sa v oku na rôznych miestach zhlukujú čiastočky tkanív a vytvárajú sivé pozadie. Okrem zhoršenia zraku dochádza k zlému rozoznávaniu farieb. Podľa štatistík sivým zápalom trpí väčšina seniorov nad 75 rokov. Sivý zákal môže vzniknúť na oboch alebo na jednom oku.

Prevencia proti sivému zákalu neexistuje, ale jeho ranné odhalenie je dobre liečiteľné operáciou. Stav zraku môžete ovplyvniť aj vy sami zrakovou hygienou a ochranou zraku proti UV žiareniu. Rizikovými faktormi sú tiež fajčenie, alkohol a obezita.

Priebeh vyšetrenie a operácie sivého zákalu

Neodďaľujte návštevu lekára, ak ste spozorovali niektorý z uvedených symptómov. Vyšetrenie je bezbolestné a obávať sa nemusíte ani operácie, ktorá je pomerne krátka. Počas vyšetrenie lekár diagnostikuje sivý zákal viacerými spôsobmi. Najskôr sa preverí vaša zraková ostrosť, následne štruktúra oka a sietnica. Pokročilý sivý zákal je viditeľný aj voľným okom.

Moderné očné kliniky vykonávajú operáciu sivého zákalu pomocou femtosekundového laseru. Operácie laserom patria medzi najviac bezpečné a hlavne bezbolestné. Operácia vás neoberie ani o čas. Nie je potrebná hospitalizácia. Zákrok trvá približne 15 minút a prebieha v lokálnej anestézii. Počas operácie je pacientovi do oka implantovaná umelá šošovka, ktorá plne nahradí zakalenú šošovku. Operácie sivého základu laserovou metódou preplácajú všetky slovenské zdravotné poisťovne v plnej výške.

 

 

Facebook Comments

You may also like

To najlepšie pre váš zrak – ako vybrať dobrú očnú kliniku

Zdravie očí je neoceniteľným darom, a preto je