Mačky si udržiavajú ostré a zdravé pazúry škrabaním, a ak im neposkytneme vhodné škrabadlo, začnú si brúsiť pazúry na našom nábytku. Preto je lepšie zaobstarať si kvalitné škrabadlo, ktoré je určené pre mačky a chráni nábytok.

Väčšina škrabadiel nemá len plochu na škrabanie pazúrikov, ale aj na odpočinok a leňošenie a zvyčajne sú vybavené rôznymi hračkami, loptičkami a spacími plochami. Škrabadlá pre mačky sa tak stávajú akýmsi teritóriom našich domácich miláčikov, ktoré berú za svoje a radi v ňom trávia čas, podobne ako napríklad pes vo svojom brlohu. Na škrabacie plochy sa často používa sisalový povraz, ktorý je pre mačky príjemný a zároveň odolný a ktorým sa omotáva niekoľko plôch škrabadiel, aby si mačka mohla nájsť tú, ktorá jej vyhovuje. Škrabanie totiž okrem udržiavania pazúrikov napína aj chrbát a svaly. Na druhej strane domčeky a plošiny na škrabadle, ktoré slúžia najmä na odpočinok, sú potiahnuté mäkkým materiálom, napríklad plyšom, ktorý je pre mačky pohodlný.

Pri výbere škrabadla by sme mali zohľadniť počet mačiek v domácnosti a vybrať dostatočne veľké, aby každá z nich mala dostatok priestoru. Po zmontovaní škrabadla netreba podliehať panike a mačky si ho nevšimnú, zvyčajne potrebujú niekoľko dní, aby si ho obľúbili. Škrabadlo by malo byť umiestnené na aspoň trochu pokojnom mieste v domácnosti, kde mačky nebudú rušené pri odpočinku alebo hre. Odporúča sa tiež nájsť miesto, kde je v blízkosti kúrenie alebo kam dopadajú slnečné lúče, pretože mačky milujú teplo a rady sa vyhrievajú. Pomôcť môžu aj skúsenosti s fotovoltikou, keďže solárne panely sa umiestňujú tam, kde je najviac slnečného svetla, t. j. na juh, juhovýchod alebo juhozápad.

Nezabudnite škrabadlo starostlivo ukotviť k stene, pretože mačky sa niekedy počas hry veľmi rozšantia mohli by nezabezpečené škrabadlo prevrátiť. Pozrite našu ponuku na www.hawaj.sk .

Facebook Comments

You may also like

Pripravte sa na letné horúce dni so značkou SENCOR

Letné dni so sebou prinášajú vysoké teploty, pred