Expandovaný polystyrén EPS je izolačným materiálom, ktorý sa bežne používa na zateplenie fasád. Jeho výhodou je nízka cena a dobré tepelno-izolačné vlastnosti. Na druhej strane nie je dosť pevný, aby mohol byť použitý na miestach, kde je vyvíjaný vysoký tlak. Na zaťažované miesta je nutné využiť XPS t.j. extrudovaný polystyrén.

Čo je XPS extrudovaný polystyrén

XPS extrudovaný polystyrén sa vyrába vytláčaním kryštálového polystyrénu, ktorý bol vytavený. Týmto spôsobom vzniká veľmi pevný a odolný materiál ideálny na zateplenie zaťažovaných miest stavby. XPS polystyrén je napriek svojej pevnosti veľmi ľahký a dobre sa s ním pracuje ako aj s inými druhmi polystyrénu. Vďaka uzavretej štruktúre buniek ide o materiál s minimálnymi nasiakavými vlastnosťami.

Kde sa využíva XPS extrudovaný polystyrén

Je zrejmé, že pevnosť a tuhosť extrudovaného polystyrénu predurčujú tento materiál ako izoláciu namáhaným miest. Ide o miesta, kde je vyvíjaný stály, vysoký tlak. XPS extrudovaný polystyrén je materiálom odporúčaným ako izolácia soklov, stropov, podláh a obvodových stien. XPS polystyrén je tak odolný, že sa môže použiť aj ako izolácia obrátených a vegetačných striech alebo parkovacích striech. Cez štruktúru XPS polystyrénu nepreniknú ani vetvy a korienky rastlín.

Prečo pri izolácii využiť XPS extrudovaný polystyrén

Využitie XPS polystyrénu je v istých častiach stavby nevyhnutné. Ak stále váhate či je tento materiál vhodný pre vaše potreby, presvedčia vás jeho pozitívne vlastnosti ako:

  • XPS polystyrén je odolný voči tlaku – do 700 kPa pri 10 % stlačení.
  • Výborné tepelno-izolačné vlastnosti. XPS polystyrén chráni stavbu pred únikom tepla a zároveň udržiava v lete vo vnútri príjemnú teplotu.
  • XPS polystyrén odolá prerasteniu vegetácie cez izolačnú vrstvu.
  • Tento materiál je odolný aj voči hlodavcom a iným škodcom.
  • Vďaka nízkej nasiakavosti XPS polystyrén vydrží pôsobenie dlhodobej vlhkosti a netvorí sa v ňom pleseň.
  • Pri izolácii stavby máte na výber veľké množstvo typov a vyhotovení hrán XPS polystyrénu.

Pozor na to, že XPS polystyrén je náchylný na degradáciu UV žiarením. Po jeho montáži je nutné povrch ošetriť tmelom a perlinkou.

 

 

Facebook Comments

You may also like

Pripravte sa na letné horúce dni so značkou SENCOR

Letné dni so sebou prinášajú vysoké teploty, pred