Počuli ste slovo dokovacia stanica k notebooku a neviete čo to znamená? Chcete si nejakú dokovaciu stanicu zaobstarať? Najlepšie je si o tom zo začiatku niečo zistiť. Tak poďme na to.

Čo je to dokovacia stanica

Dokovacia stanica je vlastne typ zariadenia, čiže aj príslušenstvo, ktoré možno pripojiť do počítača či notebooku pomocou USB portu. USB port má v dnešnej dobe každý počítač či notebook. Dokovacia stanica sa dá tiež pripojiť k akejkoľvek elektrickej sieti, televízii alebo inému zariadeniu. Po zapojení prístroja do dokovacej stanice možno okamžite a plne využívať viac funkcií prístroja.

Keď si vezmeme napríklad MP3 prehrávač alebo mobilný telefón, zároveň sa tieto zariadenia po pripojení k dokovacej stanici aj nabíjajú. Môžete po zapojení tiež rovno prehrať hudbu zo zariadenia do reproduktorov.

Jednoducho povedané po zasunutí daného prístroja do dokovacej stanice sa zapnú funkcie, kvôli ktorým bolo zariadenie do dokovacej stanice pripojené. Nemusíte to vďaka dokovacej stanici zložito prepojovať káble niečo zadávať či voliť.

Pozrime sa na typy dokovacích staníc

Cena dokovacej stanice sa môže líšiť, ale bývajú často veľmi vysoké. Preto mnoho užívateľov volí lacnejšie riešenie a to, že si zakúpia replikátor portov.

Dokovacia stanica sa delí na tri typy:

univerzálna dokovacia stanica – väčšinou sa pripájajú prostredníctvom USB

špecifická dokovacia stanica – len pre určité typy notebooku

port replikátory

Univerzálny typ dokovacej stanice

Ako prvú výhodu, ktorá zaujíma najviac ľudí je rozhodne cena. Univerzálny typ dokovacích staníc je rozhodne lacnejšia varianta. Medzi ďalšiu veľkú výhodu univerzálneho typu stanice sa radí široké množstvo notebookov, ktoré sú podporované.

Niekedy sa, ale môže stať, že pri pripojení nedochádza k úplnej kompatibilite a chybám. Často sú to chyby pri prehrávaní videí na externých monitoroch, ktoré máme tiež pripojené cez univerzálne dokovacie stanice. Univerzálna je práve ten typ, ktorý je pripojený cez USB rozhranie, vďaka ktorému máme pripojených viac zariadení ako napríklad monitor a ďalšie.

Špecifická dokovacia stanica

Tento typ je cenovo oproti univerzálnym staniciam drahší. Čo je pre niektorých používateľov zásadná nevýhoda. Cena je drahšia z toho dôvodu, že daná dokovacia stanica je presne určená k jednému danému typu notebooku.

Väčšinou sú tieto špecifické stanice využívané vo veľkých firmách. Avšak výhody dokovacej stanice môžu oceniť aj normálni užívatelia, ktorí sa nezaoberajú cenou. Môžu si pripojiť napríklad väčší LCD televízor či väčšiu klávesnicu a mnoho ďalších zariadení.

Port replikátory

Port replikátory majú výhody niektorých dokovacích staníc a dajú sa zaobstarať za nižšiu cenu. Najväčšou výhodou je možnosť veľmi jednoduchého pripojenia k externým zariadeniam. Port replikátory teda využívajú hlavne užívatelia, ktorí často cestujú a nemusia sa zvlášť pripájať ku všetkým zariadeniam, ale zvolia pripojenie len cez jediný replikátor. Chcete vedieť viac a zároveň si nejaký lacný vybrať? Navštívte stránky inComputer.sk, kde nájdete veľký výber.

Facebook Comments

You may also like

Zvládnite riešenie problémov s firewallmi Palo Alto Networks prostredníctvom špecializovaného kurzu

V dnešnej dobe, keď sú kybernetické útoky stále