Či už sa vám vaše bábätko narodí v zime, alebo v lete, jedno je isté. Na to, aby ste ho v kočíku mohli pohodlne prevážať, a aby sa aj ono cítilo dobre, je potrebné zaobstarať mu do kočíka pohodlný fusak. Alebo radšej dva. 😉

Fusaky si dnes môžete vyberať z veľkého množstva značiek, materiálových a štýlových prevedení, veľkostí i farebných variantov. Na to, aby ste si však vybrali ten pravý, potrebujete si ujasniť niekoľko vecí, a trošku sa s fusakmi zoznámiť.

Typ, dizajn, farba, materiál…

V zásade sa dá povedať, že fusaky poznáme aj letné či „prechodné“ (určené na miernu jeseň či jar), no najviac sú aj tak obľúbené zateplené zimné fusaky. Tie dokážu čerstvo narodené bábätko ochrániť pred zimou, vetrom a nepohodlím úplne najviac.

Teplý zimný fusak je pre dieťa doslova nevyhnutnosťou, pretože ako čerstvo narodené stvorenie, ešte nemá dostatočne vybudovaný svoj termoregulačný systém. Preto ho je treba chrániť takto zvonku.

Kvalitne spracovaný zimný fusak mu však dokáže zabezpečiť nielen ochranu pred zimou ale aj pred nenápadnými otrasmi kočíka, ak sa kočík pohybuje po hrboľatejšom chodníku. Zároveň v ňom dieťa prežíva pocit stability a istoty, a ak na vás z korby kočíka ešte aj skúmavo pozerá, malo by byť spokojné.

Aký fusak vybrať?

Zimný fusak, do ktorého svoje dieťa vkladáte a následne ho vozíte v kočíku, by mal spĺňať niekoľko dôležitých bodov. V prvom rade si ujasnite, či chcete mať fusakov viacero, alebo vám stačí len jeden či dva. Ceny za zimné fusaky bývajú pomerne vysoké, takže najlepším kompromisom by bolo zaobstarať mu univerzálne veľký fusak pre deti od 0 do 3 rokov.

Ten môžete potom použiť nielen do klasického hlbokého kočíka, kde novorodenec ešte len leží a spí, ale aj neskôr, do športového kočíka a autosedačky, pričom o ne tento fusak s dieťaťom musíte prepojiť bezpečnostnými pásmi. Každý kvalitný fusak musí mať v sebe na prevlečenie bezpečnostných pásov zabudované výzery, a prípadne aj protišmykovú časť na chrbtovej strane fusaka.

Inou možnosťou je zakúpenie menšieho fusaka pre novorodencov (a deti do 6 mesiacov), ktorý je však vhodný len do klasického hlbokého kočíka. Ak z neho dieťa potom po pol roku vyrastie, zabezpečíte mu dlhší fusak pre väčšie deti, ktorý bude vhodný už aj do športového kočíka a autosedačky. To je možno ešte lepšia alternatíva, než mať len jeden univerzálny, pretože dieťaťu tak zadovážite fusak, ktorý mu bude presne akurát. Nie je totiž dobré, ak je fusak úzky, a dieťa reálne tlačí – a ani to, ak je dieťaťu priveľký, a tak z neho zbytočne uniká teplo.

Vlastnosti, ktoré by mal zimný fusak spĺňať

Každý zimný fusak by mal byť  vyrobený z kvalitných a funkčných materiálov, vode odolný, vetru odolný, s bavlnenou alebo flísovou výstelkou, zapínaný formou klasického zipsu a stiahnuteľný šnúrkou pre väčšie tepelné pohodlie.

Facebook Comments

You may also like

Pripravte sa na letné horúce dni so značkou SENCOR

Letné dni so sebou prinášajú vysoké teploty, pred