Kto z nás si nepovzdychne, keď sa večer uloží do postele na spánok? Keďže prespíme tretinu života, je dôležité ležať nielen na kvalitnom podklade (posteli, matraci), ale takisto v obliečkach, ktoré vydržia a zaistia vytúžený komfort. Ktorý materiál je najlepší?

 Spite ako v bavlnke

A to doslova! Bavlna ako materiál je preferovaná nielen v prípade nášho oblečenia, ale aj posteľných obliečok. Čím to je, že ju tak milujeme? Okrem toho, že je príjemná na dotyk, je dostatočne priedušná a citlivá k pokožke. Na tomto fakte stavia každý poctivý výrobca obliečok. Ak sa spojí jemnosť posteľných obliečok s príjemnou vôňou a kvalitným matracom, budeme sa do postele zakaždým tešiť ešte o čosi viac. Pozor však na to, aby boli bavlnené obliečky, ktoré si kupujete, dostatočne husto utkané.

Ak máte možnosť chytiť obliečky do vlastných rúk, príliš riedko utkané obliečky spoznáte podľa toho, že sú priesvitné. Najkvalitnejšie posteľné obliečky majú hustotu medzi 120 až 150 g na m2. Bavlnené obliečky s týmito hodnotami vám skutočne vydržia mnoho rokov, zvlášť ak sa o ne budete starať podľa odporúčaní výrobcu. Obvykle ich stačí prať na 60 stupňoch Celzia obrátené naruby. Dnes bez problémov natrafíte na bavlnené obliečky v želanom rozmere a s farbou a potlačou, ktorá bude zapadať do vašej spálne.

Bavlna na niekoľko spôsobov

Alternatívou ku klasickým bavlneným obliečkam sú flanelové a krepové obliečky, prípadne obliečky z bavlneného saténu. Stále ide o použitie 100 % bavlny, ibaže má kvôli rozdielnemu spôsobu tkania iný povrch. Samozrejme, vždy je dobré skontrolovať zloženie obliečok. Ak tam nájdete polyester, tu už reč o stopercentnej a zdraviu neškodnej bavlne nebude. Kým flanelové obliečky charakterizuje strapatý povrch, krepové sú zasa nerovné, a teda po opraní ich nemusíte žehliť. Ideálne riešenie pre večne zaneprázdnených.

Čo sa týka krepových obliečok, oceníte ich perfektnú vzdušnosť a to, ako skvele odvádzajú vlhkosť. Flanelové obliečky sú najideálnejšie do chladnejších dní, pretože takto učesaná bavlna vám dodá väčší pocit tepla. Obliečky z bavlneného saténu sú o niečo hladšie a lesklejšie ako klasické bavlnené, teda si viete vybrať na mieru podľa potrieb vašej pokožky.

Damašek a satén do luxusných spální

O výnimočnosti bavlny sa vedelo už pred 12-tisíc rokmi a dnes možno vyhlásiť, že bavlnené obliečky sú nesmierne trvanlivé, farebne stále a vynikajúco priedušné, s čím súvisí aj dobré odvádzanie vlhkosti. Sú obzvlášť vhodné pre alergikov a ľudí s citlivou pokožkou. Rovnako ako v prípade bavlnených obliečok si z rôznych farieb a vzorov viete vyberať aj spomedzi posteľných obliečok z damašku alebo saténu. Saténové obliečky sú lesklé a jemné, pretože sa vyrábajú z česanej priadze. Alternatívou sú husto tkané damaškové obliečky s výnimočnou životnosťou.

Obidva druhy v lete príjemne ochladia pokožku a v zime ju prekvapivo zahrejú. Ide o ľahké, vzdušné a luxusne pôsobiace materiály. Obliečky z damašku vynikajú nádhernými vzormi, ktoré vznikajú previazaním (tkaním) osnovných a útkových nití atlasovou väzbou, čo z nich spraví skvost vašej spálne. Sú stálofarebné, dostatočne elastické a schopné znášať aj časté pranie. Investíciou do drahších posteľných obliečok sa postaráte o komfortný spánok na dlhé roky.

 

Zdroj: acko.sk

 

Facebook Comments

You may also like

UTV, Side-by-Side alebo ATV štvorkolka: Aké sú medzi nimi rozdiely?

Svet štvorkoliek je plný rôznych pojmov, ktoré môžu