Každý človek, ktorý má v nohách nachodené kilometre po horách vie, že turistická obuv je pre náročné túry nevyhnutná. Zároveň asi každý človek vie, že kvalitná topánka musí mať precízne spracovanú vrchnú časť spevnenú na päte a prstoch i odolnú podošvu. Už málokto vie, čo sa skrýva vo vnútri topánky.

Membrána nie je jediné tajomstvo turistickej obuvi

Keď sa hovorí o vnútorných častiach turistickej obuvi, tak skoro vždy rozhovor skončí pri membráne alebo medzipodošve. Práve tieto dve časti obuvi do hôr sú premieľané u obchodníkov s obuvou, ktorí chcú svoj tovar rýchlo predať. Nikto nespochybňuje fakt, že membrána je dôležitá z hľadiska odvádzania vlhkosti i vodeodolnosti. Zároveň musia byť turistické topánky dobre odpružené, a preto je nutné, aby boli ušité minimálne s dvomi vrstvami podošvy. Okrem toho je však veľmi dôležité to, akým spôsobom je ušité vnútro topánky t.j. stielka. Turistická obuv má dve stielky – jedna napína a druhá plní v topánke funkciu odpruženia.

Dve vrstvy stielky pre pevnosť a pružnosť

Prvá vrstva stielky pre pevnosť obuvi

Na podošvu a medzipodošvu sa ukladá napínacia stielka. Už podľa názvu sa dá určiť jej funkcia. Ide o časť topánky, ktorá drží pokope ostatné vnútorné komponenty. Najkvalitnejšia pánska alebo dámska turistická obuv má druhú vrstvu stielky vyrobenú z kože kvôli lepšej absorpcii vlhkosti. Lacnejšie modely turistických topánok majú vo vnútri vlepené silikónové stielky alebo je možné natrafiť na obuv s nalepenou latexovou vrstvou.

Druhá vrstva stielky pre komfort chodidla

Druhá vrstva stielky tzv. vkladacia stielka má v topánke veľký význam z rôznych dôvodov. Ide napríklad o odpruženie, ktoré je nie vždy dostatočne zabezpečené podošvou. Okrem toho dokáže správne tvarovaná stielka vyrobená z kvalitných materiálov rozložiť tlak chodidla. Pri chôdzi musíte cítiť, že vám stielka podopiera chodidlo, ktoré sa nepotí. Ventilácia je vo vnútri topánky nesmierne dôležitá hlavne v letných mesiacoch. Zabúdať nesmieme ani na tvarovanie stielky. V oblasti päty tvorí akúsi misku a pod klenbou je mierne vyvýšená. Odporúčame vám kúpiť turistickú obuv, ktorá má vkladaciu stielku vyrobenú z kože alebo z odľahčených polyuretánových materiálov.

 

 

Facebook Comments

You may also like

UTV, Side-by-Side alebo ATV štvorkolka: Aké sú medzi nimi rozdiely?

Svet štvorkoliek je plný rôznych pojmov, ktoré môžu