Za najviac udržateľný šatník sa považuje ten, ktorý máte práve teraz doma. Či už ho máte plný a praská vám vo švíkoch alebo je zložený len z pár kúskov, vždy sa za najudržateľnejšiu verziu považujú tie veci, ktoré ste si už kúpili. Ak ale chcete, aby váš šatník bol naozaj udržateľný a jednoducho kombinovateľný, máme pre vás pár tipov!

Ktoré kúsky patria do udržateľného šatníka?

Udržateľný šatník je akýkoľvek šatník, ktorý obsahuje oblečenie, ktoré pravidelne využívate. Práve o tom je celý koncept udržateľnosti. Veci, ktoré ste si kúpili – v sekáči, vo fast fashion alebo aj od udržateľných značiek – ale hlavne, ktoré pravidelne nosíte. Preto ak sa chcete správať uvedomelo tak sa snažte predovšetkým nosiť to čo máte doma. Môžete pritom využívať vašu kreativitu a rôzne veci kombinovať do kreatívnych outfitov.

Medzi konkrétne kúsky, ktoré môžete v rámci udržateľnosti nakupovať patria najmä minimalistické basic kúsky. Medzi takéto kúsky patria napríklad jednofarebné tričká, tielka, neutrálne košele, klasické padnúce džínsy, či čierne alebo béžové nohavice. Pre každého však basic kúsok môže znamenať niečo iné a závisí to predovšetkým od vášho štýlu. Takéto basic kúsky potom môžete skvelo obohatiť doplnkami vo forme hodiniek, či šperkov, ktoré nájdete napríklad na Alza.

Ak chcete nakupovať ešte udržateľnejšie, môžete si vybrať produkty od udržateľných značiek. Sú to značky, ktoré pri výrobe dbajú na životné prostredie, ale tiež aj na podmienky ľudí vo výrobnom reťazci. Pri oblečení je totiž častá detská práca alebo zlé pracovné podmienky pre šičky. Vo všeobecnosti je však predovšetkým potrebné každý nákup zvážiť a nakupovať len to čo naozaj potrebujeme – vtedy môžeme hovoriť o udržateľnosti a uvedomelosti.

Ako triediť šatník?

Udržateľnosť šatníka spočíva aj v tom, že viete čím všetkým disponujete. Vďaka tomu viete kúsky aj omnoho lepšie kombinovať do širokého spektra outfitov. Znalosť množstva vášho oblečenia vás tiež chráni pred nákupom zbytočných prvkov do vášho šatníka. Pravidelné triedenie by malo spočívať v tom, že si všetky veci vyhodíte na jednu kopu. Do šatníka späť vložíte len veci, ktoré vám prinášajú radosť a naozaj často ich nosíte.

Takto sa môžete zbaviť kúskov, do ktorých „raz schudnete“, či „budete raz dosť odvážne“. Vytriedené veci si môžete takto prestriedať s kamoškami, aby ste ich nevyhadzovali. Vždy sa, ale snažte naplniť potenciál vášho oblečenia a nevyhadzujte veci, ktoré sú stále dobré a pekné na nosenie.

Facebook Comments

You may also like

Prečo sú personalizované šperky ideálnym darčekom

Šperky majú vždy špeciálne miesto v srdci väčšiny