Spoločnosť Bose Corporation založil v roku 1964 Američan s indickými koreňmi Amar Bose. Vďaka kvalitným a inovatívnym audio zariadeniam patrí Bose medzi najúspešnejšie a najpredávanejšie značky na svete.

Zanietený pre elektroniku

Amar Bose sa narodil v roku 1929 vo Filadelfii. Od malička bol milovníkom elektroniky, počas druhej svetovej dokonca doma opravoval rádiá, aby zarobil peniaze pre rodinu. Opravovaniu sa venoval vždy piatok, kedy nechodil do školy a tvrdil, že je chorý. Jeho učitelia o tom však vedeli a vždy v pondelok sa ho opýtali, koľko rádií sa mu podarilo opraviť.

Amar Bose študoval na prestížnej univerzite MIT (Massachusetts Institute of Technology), kde sa neskôr stal profesorom elektroinžinierstva. Absolvoval aj štúdiá v Holandsku a v Indii, kde sa spoznal so svojou budúcou ženou. Štúdiá ho motivovali k skúmaniu vplyvu dizajnu reproduktorov na psychoakustiku, čiže na ľudské vnímanie zvuku.

Úspech mu prinieslo skúmanie vlastností zvuku

Spoločnosť Bose sa spočiatku venovala výrobe zosilňovačov pre americké ministerstvo obrany. Vďaka výskumu Bose prišiel na to, že zo živého koncertu majú ľudia silný zážitok najmä preto, že ho cítia z odrážania zvuku zo všetkých strán, zo stien aj z podlahy. Počas 70. rokov sa spoločnosť Bose Corporation rozvíjala dynamickým tempom a spustila výskum v spolupráci s General Motors, ktorý sa venoval akustike v autách.

V roku 1978, keď sa Amar Bose aj so ženou vracali z Európy do Ameriky, mali v lietadle po prvýkrát slúchadlá na počúvanie. Napriek nadšeniu si však Bose uvedomil, že ho pri počúvaní v lietadle ruší okolitý hluk spôsobený samotným lietadlom, vďaka čomu vymyslel slúchadlá potláčajúce hluk. Headsety s potláčaním hluku využívala aj americká armáda.

Na prvých priečkach aj v súčasnosti

Reproduktory Bose sa predávali po celom svete, v Japonsku v predajnosti prekonali aj samotné japonské firmy, využívali sa aj v discokluboch a v divadlách. V roku 1992 Bose reproduktory hrali na Zimných olympijských hrách vo Francúzsku. Audio systémy do auta využíva aj viacero automobiliek. V roku 1999 spoločnosť spustila online predaj cez internet. Zakladateľ spoločnosti Amar Bose zomrel v roku 2013 vo veku 83 rokov.

Bose Corporation sa naďalej venuje výrobe slúchadiel, ktoré potláčajú okolitý hluk. Táto technológia bola využitá aj vo vesmírnych prilbách, aby sa zabránilo poškodeniu sluchu pri vesmírnych misiách. Bose je značka, ktorá si napriek tvrdej konkurencii udržala latku vysoko, a v dnešnej dobre neustále prináša nové nápady a prvotriedny zvuk.

 

Zdroj obrázka: pixabay.com

Facebook Comments

You may also like

Najlepšie filmy všetkých čias

Šindlerov zoznam Oskar Schindler je chamtivý  nemecký obchodník,