Moderná doba odviedla človeka z prírody a posadila ho na stoličku do kancelárie. V priebehu niekoľkých desiatok rokov sa ľudské telo muselo vyrovnať so zmenou, na ktorú nebolo stavané. Osem a viac hodín denne, navyše presedených v nezdravej polohe, sa na zhoršenom zdravotnom stave organizmu môžu výrazne podpísať. Ako sa vyrovnať s dlhými pobytmi v kancelárii, aby vaše telo aj myseľ nestratili na pružnosti?

Aj sedavé zamestnanie si vyžaduje dobrú kondíciu

Nie je pravdou, že človek, ktorý pracuje hlavou a nie trebárs rukami, nepotrebuje dobrú fyzickú kondíciu. Je tomu skôr naopak, pretože aj sedavá práca je fyzicky náročná. Najmä pre pohybový aparát, ktorý dlhým vysedávaním nesmierne trpí. Každý, kto pracuje v kancelárii, by preto mal do svojho bežného pracovného dňa zaradiť pravidelné prestávky, doplnené o základné posilňovacie cviky s vlastnou váhou. Na sériu drepov a klikov potrebujete kúsok priestoru a pár sekúnd, navyše ako oporu môžete využiť napríklad kancelársky nábytok.

Pomôžu správne rozmery stola a stoličky

Apropó, kancelársky nábytok. To je téma sama o sebe. Najmä správne sedenie za počítačom, ktorého neoddeliteľnou súčasťou je vhodný nábytok do kancelárie. Najmä správne rozmery a výška pracovného stola a kancelárskej stoličky. Pri správnom sedení za počítačom by mali byť nohy kolmo na zemi, chrbát a bedrová časť chrbtice je opretá o operadlo, krk prirodzene vzpriamený a monitor by mal byť umiestnený vo výške očí

Trávte voľný čas aktívne

Aj statické sedenie predstavuje pre telo istý pohybový vzorec, na ktorý si po čase zvykne. Pri sedení vás možno nebude nič bolieť, no akonáhle sa postavíte a pohnete, spozorujete rozdiel. To, čo ste predtým zvládali, je zrazu problémom. Vo voľnom čase by ste preto nemali zanedbávať strečing celého tela, ktorým pretiahnete dlhým sedením skrátené svaly a šľachy. Veľmi vhodná na prekrvenie celého tela je aj rýchla chôdza, turistika alebo plávanie, či práce okolo domu a na záhrade. Dôležitou súčasťou pre fyzický aj mentálny oddych je tiež pocit, že robíte to, čo vás baví.

Facebook Comments

Leave a Reply

You may also like

Prečo sú personalizované šperky ideálnym darčekom

Šperky majú vždy špeciálne miesto v srdci väčšiny