Je prírodná kozmetika iba boom, alebo má naozaj zmysel? Určite ste už o nej počuli a možno vás zaujala, možno nie, každopádne stojí za to vysvetliť, ako to s ňou vlastne celé je.

xstarnouci-png-pagespeed-ic-ar7o6f7acsPrírodná kozmetika by mala byť predovšetkým riadne označená, rozoznateľná od bežnej konvenčnej kozmetiky. Jej hlavnou charakteristikou by malo byť to, že neobsahuje rôzne parabény, syntetické látky, farbivá či iné chemické zložky. Ale je to naozaj tak? Ako viete, ktorému „zelenému“ obalu možno veriť? Výrobca si predsa na svoje výrobky môže nalepiť etikety, aké chce a nie všetko, čo je vraj bio, je skutočne tak čisté.

Tak v prvom rade, skontrolujte, či kozmetika, o ktorú máte záujem, je certifikovaná prírodná kozmetika. Musí mať na obale zreteľné logo príslušného certifikátu, ktorý značí, že jej výroba prešla pravidlami danej organizácie vydávajúcej toto logo. V praxi to znamená napríklad to, že výroba takej kozmetiky dbá na šetrné postupy, musí obsahovať vysoké percento zložiek čisto prírodného pôvodu alebo z ekologického hospodárstva a dôraz je kladený aj na ochranu životného prostredia. Existujú tiež certifikáty zaručujúce netestovanie na zvieratách, alebo čisto vegánske zloženie – napríklad bez včelieho vosku.

g1-886415d45e26e356245721e43194bc09Pýtate sa, či prírodná kozmetika nie je len taký marketingový ťah? K tejto myšlienke zvádza fakt, že stojí nemalé peniaze. Ak však narazíte na naozaj 100% bio kozmetiku, je vysvetlenie jednoduché. Jej výroba totiž v mnohých prípadoch je naozaj veľmi nákladná a náročná. Príkladom môže byť výroba arganového oleja, kedy musia marocké ženy nazberať až 50 kilogramov arganových mandličiek najvyššej kvality (to znamená, žiadne znehodnotené plody), a potom ich 18-20 hodín spracovávať, aby vznikol iba jeden liter oleja! Nečudo, že je arganový olej taký vzácny a tým pádom aj drahý. Toto môže byť tiež smerodajné pri kúpe prírodnej kozmetiky. Preverujte si certifikáty, o značke a výrobcovi si vopred skúste zistiť informácie, či je jeho ponuka naozaj stopercentne prírodná a či si neuľahčuje predaj tým, že vyrába rôznymi lacnými metódami s použitím chémie. Bola by škoda kúpiť si lacnú kozmetiku, ktorá sa len hrá na prírodnú, naopak, je potrebné si zistiť viac aj o tej drahšej, aby ste mali istotu, že bude mať naozaj deklarované účinky.

 

Facebook Comments

Leave a Reply

You may also like

Prečo sú personalizované šperky ideálnym darčekom

Šperky majú vždy špeciálne miesto v srdci väčšiny