Interiérové dvere sú jedným z tých prostriedkov, ktoré dokážu odlíšiť Váš domov od radu ďalších. Vpisujú mu individuálnu stopu a vypovedajú o vkuse domácich. Podobne ako čalúnenie či obklad nevzbudzujú na prvý pohľad veľkú pozornosť, no môžu mať výrazný dopad na celkový dizajn miestnosti. Aj keď sa občas sťahujeme do bytov, kde sú už vnútorné dvere osadené, mali by sme mať možnosť vyjadriť sa. Pokiaľ staviate, rekonštruujte, prípadne chcete len zmeniť dizajn domácnosti, myslite aj na interiérové dvere. Štýl, materiál či zvuková izolácia sú iba niektoré z bodov, na ktoré sa treba zamerať.

Motív dverí

Dverami môžete výrazne ovplyvniť estetické vyžarovanie interiéru. Neváhajte kombinovať prvky domácej hravosti a eklektický vzhľad. V konečnom dôsledku ale zachovajte niektoré motívy rovnaké, aby ste nenarušili zmyselné prúdenie jednotnosti v celom dome. Uistite sa, že dvere zohľadnia vzťah k celkovej veľkosti a vzhľadu miestnosti. Masívne a zdobené typy môžu pomôcť rozžiariť stiesnený priestor.

Krídlo dverí

V ideálnom prípade by sa nemali dvere nikdy otvárať do haly alebo chodby, ale smerom do izby. Vo väčšine prípadov sa otvárajú na pravú stranu, pričom kľučka je umiestnená vľavo. V niektorých špeciálnych prípadoch je však možný aj obrátený postup. Alternatívou sú tiež posuvné dvere, ktoré sa môžu vysúvať aj na obe strany. Umiestnenie kľučiek, pántov či koľajničiek treba vždy dôsledne prehodnotiť, aby dvere plnili svoju praktickú úlohu a splnili účel.

Rám dverí

Nesprávne zvolený rám môže odviesť pozornosť aj od tých najkrajších a najluxusnejších interiérových dverí. Namontovanie lacných alternatív môže viesť k rýchlemu poškodeniu a znehodnoteniu. Pri výbere sa riaďte pokynmi odborníkov, prípadne si dajte vyrobiť dvere na mieru podľa vlastných predstáv a u dôveryhodného výrobcu. Dvere sa kupujú priamo s rámom, no ak je rám natrvalo osadený v stene a plánujete vymeniť iba dvere, je nutné všetko dôkladne premerať, aby prebehlo montovanie hladko.

Zvuková izolácia

Pri interiérových dverách je zvuková izolácia uvedená hodnotou STC sekvencie, a teda triedou prenosu zvuku. Tá znázorňuje množstvo zvukových strát. Čím je číslo vyššie, tým menej zvuku prejde dverami. Hodnotu ovplyvňuje aj materiál, z ktorého sú dvere vyrobené. Rovnako je nutné utesniť zárubňu a prah. Aby bola zvuková izolácia dokonalá, je potrebné zapojiť viacero komponentov (steny, okná, strop, dvere), ktoré tvoria jeden celok.

Materiál dverí

Masívne dvere môžu byť vyrobené z rôzneho typu dreva, čo sa následne odrazí aj na cene. Tvrdé a mäkké drevo vrátane čerešne, mahagónu, jelše, javora či borovice sa používa najčastejšie. Treba si tiež zapamätať, že masív má tendenciu sa s meniacimi teplotami a vlhkosťou rozťahovať či zmršťovať. Do kúpeľne alebo sauny si preto takýto model nevyberajte. Ideálnym materiálom pre interiérové dvere je MDF, a teda drevovláknité dosky strednej hustoty. Sú veľmi stabilné a nekrútia sa ako drevo. Okrem toho vynikajú hladkosťou, čo sa prejaví na jednoduchom natieraní. Preglejkové dvere bývajú lacnejšie, no nedokážu napríklad tak kvalitne izolovať zvuk. Kov a sklo ponúkajú esteticky príťažlivý a moderný vzhľad. Majú však tendenciu byť drahšie ako väčšina drevených modelov, no sú zase lacnejšie ako pevné drevené dvere.

Typy dverí

Zdá sa, že trh nám ponúka nekonečné množstvo interiérových dverí. Skôr, ako sa necháte zlákať dizajnom, zvážte priestorové možnosti a to, čo naozaj potrebujete. Posuvné dvere sú vyrobené zväčša z dreva alebo skla, prípadne môžu byť obložené zrkadlami. Takéto dvere sú používané skôr ako vstup do šatníka. Dajú sa však využiť všade tam, kde potrebujete ušetriť miesto, pretože zaberajú minimum priestoru. Vhodné je, ak sa dajú dvere zasúvať do steny a nešúchajú po nej. Efekt bude oveľa lepší. Panelové dvere sa využívajú v interiéroch najčastejšie. Zvyčajne sú vyrobené z dreva alebo MDF dosiek. Navrhnuté sú zvyčajne s klasickým štvorcovým panelovým vzorom. Obľúbené sú však vo veľkom aj francúzske rámčekové dvere vyplnené priesvitným alebo matným sklom, prípadne vitrážou. Existuje množstvo štýlov, pričom základnou úlohou je presvetlenie miestnosti. Medzi moderné voľby patria tzv. bifold dvere, ktoré sú skladacie a zvyčajne sa nimi prechádza na terasu, do zimnej záhrady či do priestrannejších izieb a hál. Najčastejšie bývajú sklenené, no ak sa nimi rozhodnete oddeliť napríklad šatník, môžu byť drevené alebo plastové. Vo svete sú obľúbené aj pivot dvere, ktoré sa pokladajú za veľmi elegantné a jednoduché. Ich minimalistický dizajn a štruktúra sú ideálne pre moderné domovy.

Sme presvedčení, že ak zoberiete do úvahy všetky potrebné aspekty, vyberiete správne. Držíme palce!

 

Foto:  © [cobracz] / Dollar Photo Club

 

 

 

Facebook Comments

Leave a Reply

You may also like

Prečo sú personalizované šperky ideálnym darčekom

Šperky majú vždy špeciálne miesto v srdci väčšiny