V dvadsiatom storočí sa gitara stala najobľúbenejším hudobným nástrojom, pričom na rebríčku popularity predbehla napríklad aj bicie. Vznikli rôzne druhy gitary, teda začiatočník je pri výbere svojej prvej gitary doslova zahltený informáciami. V nasledujúcich riadkoch vám poskytneme prehľad gitár, aby ste sa v problematike zorientovali.

V prvom rade by ste si mali ujasniť, či chcete investovať do elektrickej alebo akustickej gitare. A potom sa pred vás postaví otázka, či hrať na struny kovové alebo nylonové. Všetko záleží na tom, akému hudobnému žánru sa venujete, respektíve chcete venovať. Hoci niektorí odborníci zastávali názor, že každý by mal začínať na klasickéj gitare, dnes už to tak nie je. Každá gitara má rozdielnu techniku hrania, a preto by ste sa už od začiatku mali učiť na taký druh, ktorému sa budete venovať niekoľko nasledujúcich rokov. Tréning robí majstra.

Akustické gitary

Akustická gitara je nestarnúca klasika, ktorá môže byť s nylonovými alebo kovovými strunami. Variácia s nylonovými strunami je historicky najstaršia, pričom struny sú ďalej od seba. Ľahko sa na ňu hrá prstami. Využíva sa predovšetkým vo vážnej hudbe, flamencu a popu.

A ak siahnete po akustickej gitare s kovovými strunami, potom s ňou môžete hrať folk, country, blues, pop aj klasický rock. Hudobniny sú skutočne širokou oblasťou, ktorú nie je možné spísať na pár riadkov. Aspoň sme vám prezradili to základné o akustickej gitare.

Elektrické gitary

Pri elektrickej gitare vám odpadajú všetky problémy spojené so strunami, pretože u tohto typu sa používajú výhradne kovové struny. Elektrické gitary sa vyznačujú širokou škálou zvuku, pričom skreslený a tvrdý zvuk je typický pre metal. Ale nechýbajú ani tóny vhodné pre jazz. Opäť sa musíte rozhodnúť, akému štýlu sa chcete venovať, a podľa toho konkrétny model vybrať.

Samostatnú kapitolu tvorí basgitara, ktorá znie výborne v mnohých žánroch. Veľmi často sa zvuk basgitary kombinuje s klasickou gitarou.

Facebook Comments

Leave a Reply

You may also like

Naše tipy ako vybrať krovinorez či strunovú kosačku

Či už vlastníte rozľahlý pozemok alebo menšiu okrasnú