Sezóna zimných dovoleniek je v plnom prúde. Kde strávite svoju tohtoročnú lyžovačku Vy? Chystáte sa trošku zmeniť vzduch a naše veľhory vymeniť za zahraničné kopce a zjazdovky? V tom prípade odporúčame rakúske Alpy. Sú pomerne blízko a cenami sú porovnateľné s Vysokými Tatrami. Ako sa do Álp bezpečne dopraviť autom? Poradíme…

Odporúčania pred cestou

Čo sa týka ciest, Alpy sú perfektne dostupné. Cez Rakúsko totiž vedie sieť diaľnic a kvalitných ciest prvej triedy. Nezabúdajte na to, že diaľnice v Rakúsku sú spoplatnené. Preto si po prekročení hraníc zaobstarajte diaľničnú známku. Bez nej Vám hrozí mastná pokuta. Pred vyrazením z domu si tiež naplánujte cestu a v lepšom prípade aj zaobstarajte GPS navigáciu.

Ďalšie, čo by ste mali pred cestou urobiť, je nechať si skontrolovať vozidlo v autoservise, doplniť nemrznúcu zmes, doliať brzdovú kvapalinu, skontrolovať olej… Budete si tak istý, že Vás na horách nezastihnú nepríjemnosti. To, že má mať auto obuté zimné pneumatiky, je samozrejmosťou.

Ak cestujete na lyže častejšie, odporúčame tiež zaobstarať si strešné nosiče. Nabalíte do nich všetko potrebné a strešné nosiče boxy alebo držiaky unesú kompletný náklad Vašej batožiny. Kvalitnejšie strešné nosiče majú možnosť uzamykania. Ak počas jazdy zastavíte napríklad na kávu, o svoje lyže sa nebudete musieť báť.

Na čo dávať pozor počas jazdy

Mali by ste vedieť, že na horách v Rakúsku sa Vám hodia snehové reťaze. Ak ich aj nemáte obuté, mali by ste ich mať pre každý prípad v kufri auta. Policajti to zvyknú kontrolovať a pokutovať! Môžete si pribaliť aj textilné reťaze, ak tie snehové nemáte. Zaberú menej miesta a jednoduchšie sa nasadzujú. Ak by ste ich museli nasadzovať niekde v teréne, pripravte si pre tento prípad reflexné vesty (pre každého člena posádky), výstražný trojuholník, hrubé rukavice a podložku pod kolená. Bude sa Vám ľahšie a bezpečnejšie pracovať.

A dôležité na záver. Ak nechcete platiť pokutu, dodržiavajte aj povolené rýchlosti. V rakúskych obciach je to pre osobné automobily rýchlosť 50 km/h, mimo obce je dovolené jazdiť rýchlosťou 100 km/h a na diaľniciach 130 km/h.

 

FOTO:  © imantsu / Dollar Photo Club

Facebook Comments

Leave a Reply

You may also like

Ako zorganizovať vskutku lacnú dovolenku

Zabudnite na predražené chorvátske penzióny a priváty. Zabudnite na