Pre tých, ktorí vyhľadávajú skôr aktívnu dovolenku a nevadí im trocha pohybu miesto vylihovania na pláži, máme netradičný tip na budúcu dovolenkovú destináciu. Skúste sa pri vyberaní dovolenkového pobytu v Chorvátsku, posunúť prstom po mape viac na juhovýchod.

Tam leží krajina, ktorá si toho vo svojej histórii preskákala už viac než dosť a má za sebou dejiny pohnuté viac ako ktorákoľvek iná. Výborné je, že práve jej turbulentné dejiny môžete jej postupným prechádzaním objaviť. Či už prídete do Bosny od severu alebo z juhu, máte čo obdivovať a taktiež máte nad čím krútiť hlavou.

BiH dnes pozostáva prakticky z troch celkov, z Bosny, Hercegoviny a Republiky Srpskej (to p tam nie je chyba). Republika Srpska má dokonca vlastného prezidenta, vlajku, hymnu atď. a tvári sa ako autonómny štát, dokonca v rámci Bosny narazíte na jej vlastné hranice. Stačí sa dostať do inak krásneho mestečka Banja Luka – hlavného mesta tejto samozvanej republiky a sami uvidíte, resp. neuvidíte žiaden symbol zjednotenej BiH

neretva

To však samozrejme nie je všetko, Bosnu a Hercegovinu rozdeľuje aj náboženstvo. Bosna je prevažne moslimská a Hercegovina zasa kresťanská a napätie, ktoré vznikalo hlavne počas bratovražednej vojny, je cítiť doteraz. Rozdelené sú nielen mestá, ale aj dedinky. Nám sa dokonca asi 80 ročný deduško chválil, že nikdy nebol v moslimskej časti ich dediny, hoci od jeho domu to mal do nej len asi 4 metre cez cestu.

Žiaľ Bosna a Hercegovina, mimochodom ani neskúšajte v Hercegovine povedať, že ste v Bosne :), na názorové rozdiely svojich obyvateľov dopláca na všetkých frontoch. Nielenže sa kvôli tomu len ťažko integruje do štruktúr Európy, turistický ruch by bol tiež oveľa ďalej, ak by si rozhádané skupiny nerobili navzájom naschvály.

Krajina je totiž úžasná. Scenérie, ktoré sa vám naskytujú pri rieke Neretve nemajú páru široko- ďaleko. Obrovské tiesňavy, ale aj krásne hory a výhľady zo zalesnených kopcov, môže Bosne závidieť aj Slovensko. Len si treba dávať veľký pozor, mnoho, až príliš mnoho krásnych kopcov bude ešte dlho nedostupných, pretože sú od vojny ešte stále zamínované.

Mapovaním mínových polí si cez vojnu nikto príliš hlavu nelámal a tak dnes, takmer 20 rokov po nej, stále zabíja. Predovšetkým na míny doplácajú deti a pastieri, ktorý pasú svoje stáda na vyššie položených lúkach.

Krásu našťastie ponúka BiH aj v mestách. O Sarajeve sa nemá zmysel príliš rozpisovať. Mesto, ktoré bolo, tak ako mnohé iné, počas vojny obliehané Srbskými vojskami, bolo takmer kompletne zničené. Ale nepoddalo sa osudu a dnes je opäť krásnou, prevažne moslimskou metropolou. Jeho mešity a krásna architektúra znovupostavených budov vám vyrazia dych. Odporúčame ale zájsť hlavne do múzeí. Tam sa dozviete viac, jednak o dejinách krajiny, ale aj o niekoľkoročnom vojnovom obkľúčení mesta.

IMG_9127_5_6_tonemapped-3

Podobne ako Sarajevo, nesmiete minúť ani Mostar. Ten bol cez vojnu zničený úplne, kto si tie časy pamätá, určite si spomenie na reportáže všetkých televízií o zničení mostu priateľstva medzi moslimskou a kresťanskou časťou mesta. Most našťastie znova stojí, dokonca je postavený z tých istých kameňov čo predtým. Tie vylovili z dna rieky Neretvy kam po granátovom útoku padli a dnes sa po ňom prejdú denne tisíce turistov.

mostar

Len kúsok od krásneho Mostaru je Široki Brijeg, netreba ho minúť. V Hercegovine ho považujú za kultúrne a intelektuálne centrum Hercegoviny. Nachádza sa v ňom veľmi pekný Františkánsky kostol a tiež pekné námestie s miliónmi kaviarničiek a krčmičiek tak ako v celej Bosne a Hercegovine.

Bosna toho ale ponúka oveľa viac, mnoho krásnych mešít, minaretov, ale aj kresťanských kostolov a tiež zaujímavých cintorínov, napríklad starých Bogomilov, to všetko nájdete v tejto krásnej krajine, ktorá si však so sebou nesie stigmy vojny. Mnoho dedín je stále opustených a aj v tých, ktoré už na prvý pohľad vyzerajú novopostavene, nájdete pri detailnejšom skúmaní, stopy po guľkách a hroby vojakov, ktorí tam padli.

sirokibrijeg

Ak vám ostane čas nezabudnite sa zastaviť v Srebrenici pri pamätníku masakru obyvateľov, aby vám bolo jasné čo sa dialo v tak krásnom prostredí len nedávno. Do Bosny sa určite príďte pozrieť, z Chorvátska je to blízko a ani zo Slovenska to nie je až tak ďaleko. Neopozeranosť tejto krajiny vám stokrát vynahradí troška menej rozvinutú cestnú sieť a pohostinnosť obyvateĺov vás očarí. Neváhajte Bosna a Hercegovina vám svoju návštevu splatí.

Facebook Comments

You may also like

Ako zorganizovať vskutku lacnú dovolenku

Zabudnite na predražené chorvátske penzióny a priváty. Zabudnite na