Zdá sa, že budúci rok nás v súvislosti s detskými izbami poriadne prekvapí. Okrem najnovších výstrelkov to bude aj o návrate ku klasike, a to v tom najtradičnejšom zmysle. Malé princezné a princov čakajú izbičky ako z rozprávky. Ak ste boli niekedy na exkurzii v zámku a rozplývali sa nad dokonalosťou dobových spální, tak presne takéto by mali byť detské izby 2016. Prečačkané, s bohato zdobenými lustrami a luxusnými závesmi, baldachýnom či klasicistickým nábytkom. Viac však už v nasledujúcich riadkoch.

Zvláštny pokoj

Klasický štýl detskej izby predstavuje bezprecedentný luxus, no správne zvolený nábytok vdýchne miestnosti zvláštny pokoj. V popredí budú neutrálne tóny a jednoduchý drevený nábytok. Všetky prvky interiéru by mali evokovať kreatívne klasicistické nápady. Podlahy, stropy, ozdobné lišty, veľké krištáľové lustre či vankúše s čipkou, to všetko bude znova moderné. Hoci si niektorí myslia, že tento štýl nie je pre detskú izbu vhodný, pretože je príliš masívny a vážny, je to presne naopak. Je v ňom zohľadnená praktickosť, ergonómia aj bezpečnosť.

Priestor pre slušne vychované deti

Netreba sa domnievať, že detské klasické izby budú kópiou dospeláckej spálne, pracovne alebo knižnice. Pre deti je vhodné vytvoriť útulné a prijemné prostredie s ohľadom na dôkladnosť, ktorá sa považuje za hlavný rys klasicizmu, čím sa vyhnete ľahkomyseľnosti. Veľká posteľ s nebesami (baldachýnom) nad hlavou a nádherne vyrezávanými nohami môže byť nielen dobrým základom pre zdravý spánok, ale dieťa vďaka tomu nadobudne pocit hrdosti na svoj priestor. Naučí sa esteticky vnímať veci okolo seba a zvykne si na eleganciu. Z dieťaťa vyrastajúceho v takejto vznešenej atmosfére môže vyrásť milý a slušne vychovaný jedinec.

Detské izbyPrelínanie prvkov

Ak by sa Vám zdal klasický štýl príliš sladký, môžete si dovoliť skombinovať ho s modernými prvkami. Možno sa odchýlite smerom k secesii alebo si zvolíte komplexný zmiešaný štýl. Nebojte sa experimentovať. Pokiaľ Vaše dieťa túži napríklad po šmýkačke, no Vy mu chcete zariadiť izbu v tradičnom štýle, je možné urobiť aj v tomto smere kompromis. Alebo sa preorientujte rovno na futuristický štýl, ktorý bude tomu klasickému šliapať budúci rok na päty.

Izba budúcnosti

Detská izba nie je iba priestor na spanie. Je to tiež miestnosť, kde trávia naše ratolesti čas pri hre, učení, bláznení s kamarátmi alebo čítaní kníh. Izba pre deti nebude kompletná, ak neobsahuje kusy nábytku a doplnky, ktoré majú vytvoriť zábavnú atmosféru. Hviezdna obloha nad hlavou, veselé tapety, posteľ v tvare auta alebo vesmírnej lode, no i tá s toboganmi, to je to, po čom túži každé dieťa. Postele so šmykľavkami sú dodávané v rôznych typoch, farbách aj materiáloch. Zvoľte si dizajn, ktorý bude Vám a Vašim deťom najviac vyhovovať. Štýlové budú tiež vysúvacie stoly a tuli sedacie vaky. Deti si môžu svoje knihy, hračky alebo farebné ceruzky uložiť napríklad aj do textilných vreciek zavesených na zábradlí postele. Nikde nie je predsa napísané, že v detskej izbe musia byť iba štandardné police. A čo takto stany? Opäť jedna z alternatív, ktoré deti milujú.

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek štýl, v prvom rade myslite na svoje deti a ich potreby.

 

Foto: © [ostap25] / Dollar Photo Club, detskapostel.com

Facebook Comments

Leave a Reply

You may also like

Prečo sú personalizované šperky ideálnym darčekom

Šperky majú vždy špeciálne miesto v srdci väčšiny