Jazdiť na starých, ojazdených či popukaných zimných pneumatikách je hazardom. Ohroziť by ste mohli seba, ostatných účastníkov cestnej premávky a hrozí vám aj mastná pokuta. Zimné pneumatiky sú skrátka nevyhnutnosťou z hľadiska bezpečnej jazdy. Možno vás poteší informácia, že aj zimné pneumatiky sa dajú kúpiť za priaznivé ceny.

Kedy kupovať nové pneumatiky

Na Slovensku je stanovená minimálna hĺbka dezénu u zimných pneumatík na 3 mm (letné 1,6 mm). Po nových pneumatikách určených na jazdu v zimnom období by ste sa mali začať obzerať, keď sa začne ich dezén pohybovať okolo 4 mm. Hĺbku dezénu si nevšímajte len v hlavnej stope, ale aj po okrajoch. Ak jazdíte s dezénom na hranici uvedených hodnôt, zvyšuje sa riziko aquaplaningu a šmyku v zákrute. Výmena pneumatík je nutná aj v prípade, ak vidíte na ich povrchu praskliny a iné poškodenie. Vizuálne skontrolujte bočnice, ktoré sú náchylné k tvorbe puklín po nájazdoch na obrubník. Zimné pneumatiky majú priemernú životnosť okolo 4 až 5 rokoch v závislosti od štýlu jazdy a najazdených kilometrov. Na druhej strane výrobcovia známych značiek tvrdia, že ak sú vaše pneumatiky v dobrej kondícii, netreba ich meniť. Vďaka opotrebeniu sa zníži ich valivý odpor a vy ušetríte na palive. Toto pravidlo platí hlavne pre motoristov, ktorí sa o pneumatiky dobre starajú a mimo sezóny ich správne skladujú.

Aj lacnejšie pneumatiky sú kvalitné

Zistili ste, že vaše zimné pneumatiky už doslúžili? Skúste si spraviť malý prieskum a zamerajte sa pri ňom nielen na drahé, ale aj na najlacnejšie pneumatiky. Ak nie ste šofér, ktorý najazdí ročne tisícky kilometrov, nemusíte pri kúpe pneumatík siahať hlboko do vrecka. Test na zimné pneumatiky motoristických časopisov ohodnotil lacnejšie zimné pneumatiky Barum, Fulda či Firestone za vyhovujúce na jazdu počas sťažených poveternostných podmienok. Lacné modely uvedených značiek spĺňajú bezpečnostné normy a nezruinujú vašu peňaženku. Neodporúčame však kupovať pneumatiky neoverených značiek z rôznych bazárov, ktoré neprešli testami. Väčšinou ide o pneumatiky, ktoré majú dlhú brzdnú dráhu a nižšiu priľnavosť na zamrznutej vozovke. Dobre si rozmyslite kúpu celoročných pneumatík, ktoré sú lákavou voľbou z hľadiska úspory času a peňazí pri sezónnej výmene. Celoročné pneumatiky vydržia oveľa kratšiu dobu ako dva páry sezónnych. Preto vás z dlhodobejšieho hľadiska vyjdú drahšie. Zároveň s nimi nikdy nedosiahnete také jazdné vlastnosti ako so zimnými či letnými pneumatikami.

 

 

 

Facebook Comments

You may also like

Ako zorganizovať vskutku lacnú dovolenku

Zabudnite na predražené chorvátske penzióny a priváty. Zabudnite na