Dnes si svoje auto vyberáme podľa viacerých kritérií a jedným z nich je aj jeho farba. Kedysi bol výber farebného variantu luxus, ktorý si mohol dovoliť málokto. V súčasnosti je to bežná vec. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, či farebné prevedenie vozidla môže zvýšiť pravdepodobnosť nehody?

Ktoré farby sú najbezpečnejšie?

Štatistiky a výskumy potvrdzujú, že farba automobilu môže mať naozaj vplyv na nehodovosť. Na cestách majú najviac nehôd tmavšie odtiene áut, pretože tie majú nižší index viditeľnosti. Medzi takéto farby patrí čierna, šedá, modrá či strieborná. Pri nich hrozí, že ľahšie splynú s vozovkou a veľmi slabo kontrastujú s ostatnými vizuálnymi prvkami. Naopak, svetlejšie farby, ako je napríklad biela, béžová alebo žltá, sú na ceste veľmi dobre viditeľné a podľa štatistík majú oveľa menej nehodových udalostí. Na druhú stranu, tmavšie auto má aj po niekoľkých rokoch používania vyššiu hodnotu než jeho svetlý kolega a môžete ho predať za lepšiu cenu.

Okrem bezpečnosti má farba auta vplyv aj na jeho spotrebu. Čierne autá sa v lete pod ostrým slnkom viac rozpália a tým pádom musí klimatizácia viac pracovať. V letných mesiacoch práve klimatizácia môže výrazne zvýšiť celkovú spotrebu auta, pretože potrebuje veľa paliva a energie.

Ovplyvňuje farba auta aj výšku PZP?

Na Slovensku sa farebné prevedenie vozidla pri výpočte ceny povinného zmluvného poistenia nezohľadňuje, v zahraničí je to však bežná prax. Napríklad v USA je červená farba považovaná za jednu z najagresívnejších a poistku môže klientovi predražiť. Či už pri výbere farebného variantu budete zvažovať aj výhody a nevýhody konkrétneho odtieňa, mali by ste myslieť na správne zabezpečenie vášho vozidla. To si môžete dojednať aj kompletne online prostredníctvom porovnania cien zákonného poistenia. Najlacnejšie PZP si takto nájdete za pár minút z pohodlia domova. Nezáleží pritom na tom, či jazdíte na bielom, šedom alebo zelenom aute.

Farebné prevedenie vášho vozidla nie je zanedbateľný faktor. Ak chcete dbať na svoju bezpečnosť a tiež ušetriť spotrebu, voľte svetlejšie odtiene. Tmavšie autá sú vhodné pre vodičov, ktorí veria svojim šoférskym schopnostiam a bezpečnosť pri výbere farby nezohľadňujú. Zároveň sú tmavé farby vhodné pre tých, ktorí plánujú svoje auto používať niekoľko rokov a potom ho výhodne predať. Vodiči na Slovensku majú výhodu v tom, že zvolený farebný variant im PZP nepredraží. Vždy je však na mieste farbu auta vyberať s rozumom a zohľadniť nielen to, čo sa vám páči, ale aj vaše šoférske návyky a schopnosti.

Zdroj obrázka: pexels.com

Facebook Comments

You may also like

Ako zorganizovať vskutku lacnú dovolenku

Zabudnite na predražené chorvátske penzióny a priváty. Zabudnite na