Je to neuveriteľné ale prvý Jurský park má už 21 rokov. Presne toľko času uplynulo, odkedy Spielberg, so svojou partiou digitálnych trikárov, redefinoval filmárčinu a ukázal divákom, ako bude vyzerať filmové remeslo nasledujúcu dekádu.
Presne tak ako sme napísali vyššie, svet filmu, respektíve používania digitálnych trikov, možno rozdeliť na svet pred Jurrasic Parkom a po ňom. Tam kde predtým na pľaci pochodovali trocha smiešne figúrky a zložité filmové sekvencie sa nakrúcali pomocou jednoduchých kamerových trikov, zrazu nastúpili počítače a veriť v tom čase, že dinosaury nie sú skutočné, bolo, hlavne pre detského diváka, niekedy priam nemožné.
Ale nielen trikmi bol Jurský Park skvelý. Bol, a stále je, to výborný film, ktorý nastavil latku poriadne vysoko a jeho dve pokračovania ju ani zďaleka nedosahovali. Vychádzal z knižnej predlohy Michaela Crichtona, ktorý však film až do svojej smrti nenávidel, pretože Spielberg v záujme „filmovosti“, podľa neho úplne zničil ducha knihy. Napríklad nechal prežiť väčšinu postáv a nevenoval sa primárne vplyvu vytvorenia parku na prírodu.
Napriek Crichtonovým výhradám však príbeh paleontológa Alana Granta a skupinky ľudí, ktorí uviazli na ostrove Isla Nublar, obklopení džungľou plnou dinosaurov, ľudí zaujal. Z filmu bol trhák a tržby z neho krátko po uvedení, urobili v tom čase, najúspešnejší film v histórii.
Ako už bolo spomenuté, pôvodný film sa dočkal dvoch pokračovaní. Obe sa odohrávajú na druhom ostrove menom Isla Sorna. Ani jeden z filmov, ale napriek obrovským očakávaniam, nedokázal naplniť nádeje do nich vkladané a nadviazať na úspech pôvodného filmu.
Práve naopak, Jurský Park: Stratený svet, je v mnohom skôr ukážkou toho ako sa nemajú robiť pokračovania. Zdĺhavá a nie príliš podarená adaptácia ďalšej Crichtonovej knihy – Stratený svet, divákov nielenže nebavila, ale aj poriadne rozhnevala nepodareným záverom, v ktorom sa Tyranosaurus Rex preháňa ulicami San Diega. Navyše sa vo filme vôbec neobjavuje Alan Grant a ostatné postavy z prvého dielu, až na Iana Malcolma, sú výrazne upozadené.
Tretí film bol síce kvalitnejší ako druhý diel, ale bolo na ňom poznať, že rozpočet bol veľmi malý. A tak, hoci sa vrátil doktor Grant, a tvorcovia si dali záležať na tom aby sa na scéne objavili nové druhy dinosaurov, ani tento diel už nedokázal náročného diváka príliš zaujať.
Už už sa zdalo, že značka Jurský park je definitívne pochovaná. Po dlhé roky sa okolo pokračovaní nič nedialo a ak aj áno, po chvíľke všetko utíchlo. Až do minulého roka. Vtedy sa začali objavovať správy o tom, že sa nakrúca pokračovanie.
A správy boli napokon pravdivé, pretože práve teraz sa medzi fanúšikov dostal prvý trailer a tak sa zdá, že sa máme na čo tešiť. Film dostal názov Jurrasic World a z traileru sa zdá, že tvorcovia nadväzujú priamo na odkaz prvého filmu.
Jednoducho dinosaury ešte nevymreli. V akej kvalite sa, ale ukážu, na to si musíme ešte rok počkať.