Slovensko je krajina, ktorá ponúka množstvo zaujímavých miest, pamiatok a atrakcií. To umožňuje stráviť príjemnú dovolenku alebo zaujímavý víkend aj na Slovensku. Otázkou však zostáva, kam na výlet a čo podniknúť. Na výber je toho naozaj dosť a záleží len na vás, čo podniknete.

Či už ste dobrodružná povaha a máte radi adrenalínové atrakcie, alebo radi oddychujete v pokoji prírody, každý si nájde to svoje.

História na Slovensku

Slovensko má pestrú históriu, čo dokladajú aj historické pamiatky a architektonické diela, ako napríklad hrady, zámky, kaštiele a rôzne opevnenia. Už pred naším letopočtom vznikali na Slovensku opevnenia, valy a hradiská, ktoré sú bohaté na archeologické nálezy. Medzi takéto opevnenia patrí napríklad hradisko Havránok, ktoré bolo osídlené už v 1. storočí pred Kristom.

Neskôr po príchode Slovanov na naše územie začali vznikať na Slovensku nové hradiská, ktorých repliky môžete vidieť aj dnes sú to napríklad hradisko v Bojnej alebo hradisko v Kostolci.

Hradiská postupne vystriedali drevené hrady a neskôr hrady z kameňa. Medzi najstaršie hrady na Slovensku patria hrad Devín, Nitriansky hrad, Pustý hrad, Trenčiansky hrad a iné.

Pre mňa osobne patria medzi najzaujímavejšie hrady na Slovensku: Oravský hrad, Spišský hrad, Trenčiansky hrad a hrad Strečno. Tieto monumentálne stavby ochraňovali obchodné cesty vedúce naprieč Slovenskom.

Neskôr po ústupe tureckých vpádov do Európy sa aj na našom území začali stavať zámky a kaštiele, ktoré neboli už také chladné a jednoduché ako hrady. Medzi najkrajšie takéto stavby patria Bojnický zámok, kaštieľ Betliar, kaštieľ Topoľčianky, ale aj mnohé iné stavby.

Okrem hradov a zámkov ponúka Slovensko aj iné zaujímavosti z histórie. Sú to napríklad skanzeny ľudovej architektúry alebo samotné historické mestá ako Banská Štiavnica, Bratislava, Kremnica, Košice, Kežmarok a iné.

Kúpanie a relax

Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré majú rozvinuté kúpeľníctvo. Slovensko dokonca patrí medzi kúpeľné veľmoci. To je veľmi dobrá správa pre tých, ktorí radi relaxujú. Kúpele sú okrem svojej hlavnej podstaty – liečenia chorôb a regenerácie tela po zraneniach – aj miestom, kde nájdete rôzne wellness služby určené pre širokú verejnosť. Medzi najznámejšie kúpele na Slovensku, samozrejme, patria kúpele v Piešťanoch. Okrem nich je však na Slovensku množstvo iných kúpeľných miest, ako napríklad kúpele Sliač, Trenčianske Teplice, Smrdáky, Sklené Teplice, Dudince a mnohé iné.

Ďalšou kategóriou, ktorá spadá do kategórie kúpanie a relax, sú aquaparky. V posledných rokoch ich na Slovensku vyrástlo hneď niekoľko. Aquaparky ponúkajú širokú ponuku služieb, ktoré vás vedia zabaviť na celý deň, ba až na celý víkend. Bohatú ponuku rôznych atrakcií určite ocenia najmä vaše deti.

Slovensko patrí medzi krajiny s najčistejšou vodou v Európe. Možno aj preto je na Slovensku dostatok prírodných jazier a kúpalísk, v ktorých sa môžete bez problémov okúpať. V posledných rokoch, najmä pri výstavbe diaľnice vznikli na Slovensku mnohé štrkoviská. Štrkoviská sa postupne naplnili dažďovou vodou a vznikli akési prírodné kúpaliská. Medzi najznámejšie prírodné kúpaliská patria Podhradské more, Šútovské jazero alebo Lom Beňatina.

Slovenská príroda a hory

Aj keď je na Slovensku priam nespočetne krásnych miest, sú miesta, ktoré sú proste top. Medzi takéto miesta určite patria niektoré slovenské vrchy. Medzi moje najobľúbenejšie miesta na Slovensku patrí vrch Veľký Choč. Tento impozantný vrchol je považovaný za vrch s najkrajším výhľadom na Slovensku. Je to asi preto, lebo Veľký Choč nemá v tesnej blízkosti žiadne iné vrchy.

To umožňuje nádherný výhľad na desiatky kilometrov. Z vrcholu je úžasný výhľad na Vysoké Tatry, Malú a Veľkú Fatru, Oravu a na celé okolie Ružomberka.

Slovensko, samozrejme, okrem Veľkého Choča ponúka aj množstvo iných vrcholov, národných parkov a prírodných zaujímavostí.

Vysoké Tatry

Vysoké Tatry sú najnavštevovanejším regiónom na Slovensku a niet sa čo čudovať. Nachádza sa tu nespočet miest, ktoré návštevníkom vyrazia dych. Nachádzajú sa tu vrchy ako Gerlachovský štít, Lomnický štít, Kriváň, Rysy, Kôprovský štít a mnohé iné. Vo Vysokých Tatrách je tiež veľa plies, ako napríklad Štrbské pleso, Veľké Hincovo pleso alebo Zelené pleso. Vysoké Tatry ponúkajú návštevníkom množstvo zaujímavých ubytovaní v nadštandardných podmienkach.

Keby ste vo Vysokých Tatrách nevedeli, kam vyraziť na výlet, tak určite odporúčam navštíviť vodopád Skok alebo Vodopády Studeného potoka, Téryho chatu, múzeum TANAP-u, Štrbské pleso… a tak by som mohol pokračovať snáď do nekonečna.

Nízke Tatry

Netreba však zabúdať ani na Nízke Tatry, ktoré toho ponúkajú tiež neúrekom. Dominantami Nízkych Tatier sú vrchy Ďumbier a Chopok. Na Chopok navyše vedie kabínková lanovka, ktorá premáva aj cez leto. Na vrchol sa tak môžu dostať aj neturisti alebo ľudia, ktorým výstup zdravie neumožní. Z Chopku sa dá pokračovať po hrebeni až na Ďumbier, najvyšší vrchol Nízkych Tatier.

Nízke Tatry ponúkajú okrem vrchov aj jaskyne (Demänovská jaskyňa, Bystrianska jaskyňa) a iné prírodné krásy ako Dobročský prales, vodopád Bystré a iné.

Malá a Veľká Fatra

Malá aj Veľká Fatra sú bohaté na zaujímavé vrcholy, skalné útvary, doliny a iné zaujímavosti. Nájdete tu napríklad Veľký a Malý Rozsutec, Jánošíkove diery, Fatranské Kriváne, Vratná dolina, Šútovský vodopád a iné.

Dúfam, že ste si vybrali svoje miesto a už budete vedieť, kam na výlet alebo slovenskú dovolenku.

 

Dovolenka na Slovensku.

Fakt, že na Slovensku máme veľké množstvo zaujímavých miest umožňuje naplánovať skvelú dovolenku, bez nutnosti vycestovať za hranice. Dovolenka na Slovensku Vás navyše bude väčšinou stáť o niečo menej ako keby ste vyrazili k moru napríklad do takého Chorvátska.

Slovensko dnes už ponúka veľké množstvo nadštandardných ubytovaní, ktoré splnia vaše požiadavky. Treba si len vybrať, či chcete dovolenku na Slovensku stráviť na samote, pri lese, v blízkosti aquaparku alebo vodnej nádrže. Od severu po juh a od východu po západ, je skutočne veľa pekných ubytovaní.

Facebook Comments

You may also like

Ako zorganizovať vskutku lacnú dovolenku

Zabudnite na predražené chorvátske penzióny a priváty. Zabudnite na