Na kriedových farbách na drevo je úžasné to, že sa s nimi dá nielen renovovať nábytok či iné drevené povrchy, ale dobre poslúžia aj ako pomôcka na vytváranie nádherných dekorácií. Kriedová farba sa predáva v rôznych odtieňoch, ľahko sa používa a dajú sa ňou okrem dreva natierať tiež kov či plast.

Čo potrebujete na svoje kreatívne projekty?

Ak chcete začať s tvorbou dekorácií z kriedovej farby, budete potrebovať samotnú kriedovú farbu, štetec alebo valček na väčšie povrchy, brúsny papier a impregnačný prípravok na fixáciu farby. Farba na drevo do interiéru sa dá použiť priamo bez prípravy povrchy. Lepšie je však drevo prebrúsiť, aby sa farba dobre dostala do štruktúry dreva. Plast či kov je vhodné natrieť primerom, ktorý farbu lepšie uchytí na povrch.

Kriedovú farbu môžete nanášať štetcom alebo valčekom. Ak nanášate farbu štetcom, začnite nanesením tenkej vrstvy farby. Kriedové farby rýchlo schnú, takže druhú vrstvu môžete naniesť približne po hodine. Na záver je dobré farbu zafixovať impregnačnými lakmi.

Tipy, kde použiť kriedovú farbu na drevo

Kriedová farba poskytuje jedinečnú textúru a intenzívne farby, ktoré môžu oživiť staré rámy obrazov. S farbou sa ľahko pracuje a umožňuje vám vytvoriť rozmanité efekty. Môžete napríklad použiť kriedovú farbu na vytvorenie rovného povrchu rámu alebo pomocou hubky na riad vytvoriť drsný povrch.

Staré vázy alebo vázy nudných farieb môžu dostať nový život s kriedovou farbou. Natrite ich farbou, do ktorej vyškriabete vzory alebo nápisy. Výsledkom bude originálna a kreatívna váza, ktorá pridá do vášho interiéru šmrnc. Podobným spôsobom zmeníte na nepoznanie aj svietniky a stojany. Nebojte sa experimentovať a tvorte nezvyčajné, abstraktné vzory.

Vytvorte jedinečné dekoračné poháre pomocou kriedovej farby. Použite šablónu alebo svoje predstavy, aby ste vytvorili zaujímavé vzory a nápisy na pohároch. Takéto poháre budú skvelým doplnkom pri rodinnej večeri alebo na party.

  • Skvelé tipy!!! Okrem uvedených dekorácií môžete zmeniť farbu rámčekov na fotografie, črepníkov a originálne je natrieť nábytok, aby ladil s farbou stien. Experimentujte s rôznymi farbami a technikami, aby ste prišli na to, čo sa vám páči. Chýb sa nebojte, pretože kriedovú farbu ľahko opravíte či nanovo natriete. Nenechajte sa obmedzovať a s farbou sa hrajte.

S trochou snahy a praxe sa vám podarí vytvoriť dekorácie, ktoré budú ozdobou vášho domova. Navyše takéto dekorácie nenájdete v žiadnej inej domácnosti a budete maximálne originálni.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

 

 

Facebook Comments

You may also like

Pripravte sa na letné horúce dni so značkou SENCOR

Letné dni so sebou prinášajú vysoké teploty, pred