Pod pojmom ekzém sa neskrýva jedno ale viacero kožných ochorení. Väčšinou majú podobné príznaky ako zapálené červené miesto na pokožke, pocit svrbenia, suchá koža. V niektorých prípadoch sa môže objaviť aj popraskaná koža, šupinky pokožky a/alebo opuch.
Druhy ekzémov
Najznámejším ekzémom je atopický ekzém ale nie je jediný typ tohto kožného ochorenia. Poznáme aj
- Kontaktnú dermatitídu – k vzniku ekzému dochádza pri styku s alergénom
- Dyshidrotický ekzém – pľuzgiere na rukách.
- Neurodermatitídu – silné svrbenie, ktoré vedie k zhrubnutiu kože a tvorbe šupiniek.
- Seboroickú dermatitídu – červená, zapálené a svrbiaca pokožka hlavy.
Ekzém verzus dermatitída
Atopická dermatitída sa často ľudovo označuje aj ako ekzém. Ide o to isté ochorenie. Nie každý ekzém je ale atopická dermatitída. Najrozšírenejší je atopický ekzém u detí. Aj keď z neho nevyrastú môže sa s pribúdajúcim vekom jeho výskyt zmierniť.
Ekzém môže viesť k ďalším kožným ochoreniam
Ekzém oslabuje obranyschopnosť pokožky. Čím je silnejší tým viac narúša prirodzenú obrannú bariéru pokožky. Tá je tak náchylnejšia na infikovanie. Medzi pomerne časté kožné infekcie patria kožné bradavice alebo bakteriálne infekcie (stafylokok).
Pre ekzém je typická suchá svrbiaca pokožka. To môže viesť k zmene farby kože alebo k jej zhrubnutiu.
Ekzém je dedičný
Atopický ekzém (dermatitída) je najčastejším typom ekzému, ktorý má základ v génoch a môže sa prenášať z generácie na generáciu. To ale neznamená, že ak majú vaši rodičia tento ekzém budete ho mať určite aj vy. Ste naň len náchylnejší. Najčastejšie sa vyskytuje u detí do 5 roka života ale pokojne sa môže objaviť aj v dospelosti. Atopický ekzém u dospelých vzniká ak máte k tomuto ochorenie genetické predpoklady, sklon k alergiám, trpíte disfunkciou imunity prípadne máte problémy so štítnou žľazou.
Ekzém môže spustiť „spúšťač“
Aj keď sa spúšťače často spájajú s alergiami môžu spôsobiť aj vznik ekzému. Najčastejšie ide o niektoré environmentálne spúšťače. Patria medzi ne chemikálie v kozmetike alebo čistiacich prostriedkoch (prach na pranie, prostriedok na umývanie riadu,…), trenie kože o dráždivý materiál (latex, plast,…), uštipnutie hmyzom a rôzne látky znečisťujúce ovzdušie.