Keď stará kuchynská linka doslúžila, nastáva čas premyslieť si dizajn novej kuchyne. Bez konkrétnej predstavy a bez metra v ruke to nepôjde. Na čo všetko dbať, aby ste sa neskôr mohli tešiť z krásnej a funkčnej kuchyne?

Umiestnenie kuchynskej linky a jej súčastí

Pri navrhovaní kuchynskej linky na mieru je dôležité prihliadať na to, kde sa nachádza prípojka na vodu či na plyn, príp. kde sú pripravené zásuvky určené na umývačku riadu, varnú dosku alebo elektrickú rúru. Skrinka pod drezom je ideálna na umiestnenie odpadkového koša či predmetov spojených s údržbou kuchyne.

Je vhodné, ak sa nad drezom nachádza skrinka určená na poháre a šálky, budete ich mať vždy poruke. Vedľa drezovej skrinky sa umiestňuje umývačka riadu. Jednak preto, že vyžaduje pripojenie na vodu a odpad, a aj preto, že do nej ľahšie naukladáte opláchnutý riad.

Ak využívate kávovar, najlepšie je položiť ho blízko drezu. Uľahčí vám to jeho údržbu či napĺňanie vodou. V prípade, že ste sa rozhodli pre indukčnú varnú dosku, odporúča sa tesne pod ňu neumiestňovať zásuvku s príborom alebo inými kovovými predmetmi, mohli by sa prehriať a popáliť vás.

Špeciálnou vlastnosťou kuchyne na mieru je tá, že vyzerá presne tak, ako ste si ju vysnívali, no zároveň pojme všetok riad a náčinie, aby ste mali všetko poruke nielen pri varení, ale aj pri upratovaní kuchyne.

Poslúžia vám praktické doplnky pre kuchynskú linku. Každý pozná magnetické lišty na nože, závesné organizéry na príbor, koreničky alebo kuchynské utierky. Vďaka nim stačí po predmetoch počas varenia iba siahnuť, bez zašpinenia dvierok či úchytov na skrinke. Rovnako praktické sú organizéry v zásuvkách kuchynskej linky. Nielen chránia materiál linky, ale takisto vám umožnia prehľadne usporiadať náčinie rôzneho charakteru.

Ďalšie dôležité faktory pri navrhovaní kuchynskej linky

Každá kuchynská linka musí obsahovať skrinku na poháre/šálky, servírovacie taniere, misy a misky, hrnce, zásuvky určené na príbor, varechy a iné drobné kuchárske pomôcky, prípadne skrinku na menšie kuchynské spotrebiče, ako sú mlynčeky, krájače, mixéry a iné roboty.

Ak je vaša kuchyňa štedrá na priestor, nezabudnite ani na potravinovú skrinku alebo zásuvky určené na skladovanie najčastejšie využívaných potravín (koreniny, múka, káva, olej a pod.). V prípade, že sa nechystáte rúru na pečenie zabudovať do dolnej časti kuchynskej linky, spomedzi komponentov kuchyne na mieru si vyberte samostatnú skrinku určenú na spotrebiče. Zabudované spotrebiče dokážu ušetriť v kuchyni veľa miesta a uľahčia jej údržbu.

Čím vyššie skrinky bude kuchynská linka obsahovať, tým viac sa do nich zmestí. Nebojte sa nad vrchné skrinky umiestniť ešte ďalšie skrinky. Môžete v nich mať uskladnené menej využívané spotrebiče či servírovacie súpravy. Takto zabezpečíte dostatok priestoru v kuchynskej linke. Do hlbokých zásuviek môžete uložiť nielen príbor, naberačky alebo lopáre, ale takisto organizér s koreninami, plastové misky, nádoby či dózy s múkou a cestovinami.

Ako sa starať o kuchynskú linku a zvýšiť jej životnosť

Aby vám mohla kuchyňa snov poslúžiť celé roky, dbajte na pravidelné čistenie skriniek zvonka i zvnútra. I využívanie organizérov či policových papierov ochráni linku pred zničením. Pokiaľ kuchynská linka obsahuje systém tichého zatvárania dvierok a zásuviek, nesnažte sa ich zatvárať nasilu.

Ak sa po rokoch rozhodnete zmeniť imidž kuchyne, možno postačí len zmeniť dvierka alebo úchyty, vymeniť pracovnú dosku a kuchyňa bude vďaka zachovanému korpusu pôsobiť ako nová.

 

 

 

 

Facebook Comments

You may also like

Kriedové farby na drevo – vyrobte si nádherné dekorácie

Na kriedových farbách na drevo je úžasné to,