Kupovať byt alebo rodinný dom nie je otázkou rýchleho výberu. Aj keď je záujem o byty u nás vysoký je lepšie ak výber nehnuteľnosti dobre zvážite. Kúpa nehnuteľnosti nesie množstvo rizík, a ak si k tomu pridáte emócie, môžete nedostatky nehnuteľnosti prehliadnuť. Ako teda na kúpu bytu?

Neodkladajte rozhodnutie

Ak ste sa rozhodli osamostatniť od rodičov alebo miesto prenájmu bývať vo svojom byte neodkladajte svoje rozhodnutie. Pokiaľ budete čakať na vhodnú chvíľu na trhu s nehnuteľnosťami nemusíte sa jej dočkať.

Stanovte si kritériá

Napíšte si na papier čo od svojho bývania očakávate. Dajte naň všetko, od lokality, vybavenia okolia, dostupnosti do práce, rozloha bytu, parkovacie miesto,… Určite nenájdete byt, ktorý vám bude presne vyhovovať, ale ak bude spĺňať väčšinu kritérií kúpte ho. Inak ho kúpi niekto iný a vy buď z požiadaviek poľavíte alebo budete dlho čakať na vhodnú nehnuteľnosť.

Dodržujte rozpočet

Ak viete akú vysokú hypotéku vám dá banka a koľko máte našporené viete presne koľko si môžete dovoliť za byt zaplatiť. Nespoliehajte sa na to, že si zvyšok peňazí niekde požičiate a doplatíte. V konečnom výsledku môžu byť splátky úverov tak vysoké, že ich nebudete mať z čoho zaplatiť.

Novostavba alebo staršia nehnuteľnosť

Každá nehnuteľnosť má svoje klady aj zápory. Staršie byty sú lacnejšie ale vyžadujú si rekonštrukciu, ktorá je časovo a aj finančne náročná. Ak sa rozhodnete pre novostavbu môžete sa hneď nasťahovať a nemusíte nič prerábať. Aj keď je nevýhodou novostavieb vyššia cena máte z čoho vyberať. Napríklad na https://www.finep.sk/sk/predaj-bytov-bratislava nájdete v ponuke  2, 3 a 4 izbové byty, môžete si vybrať poschodie, na ktorom chcete bývať či si vybrať byt s balkónom alebo lodžiou.

Obhliadka bytu

Skôr ako byt kúpite prezrite si ho. Najlepšie je ak na prehliadku bytu pôjdete aj s priateľom alebo dobrým známym. Ten vás môže upozorniť na chyby v byte, ktoré by ste vy možno prehliadli. Ak chcete kúpiť starší byt je dobré zobrať na obhliadku bytu človeka, ktorý sa v stavebníctve vyzná a príde na nedostatky, ktoré vy ako laik prehliadnete.

Facebook Comments

You may also like

Pripravte sa na letné horúce dni so značkou SENCOR

Letné dni so sebou prinášajú vysoké teploty, pred