shutterstock_156539663Dnes nie je problém nájsť lacné letenky za pár desiatok eur do skvelých destinácií. Nemusíte si pozerať lety ani s tým cieľom, že niekde pôjdete, len scrollujete, scrollujete a zrazu sa pred vami objavia výhodné letenky od Turkish Airlines s cenovkou, o akej sa vám iba snívalo. A tak neváhate a okamžite ich máte zaplatené. A zrazu si uvedomíte, že ste urobili niečo krásne spontánne, ale teraz sa musíte vrátiť do reality a zabezpečiť niekoľko vecí. Čo by ste mali urobiť pred odletom?

Kontrola cestovných dokladov

Minimálne týždeň predtým, ako budete letieť, si skontrolujte platnosť cestovných dokladov, či ich máte platné. Možno to je pre niekoho banalita, no mnoho ľudí na toto zabudlo a ostalo zaseknutých niekde v zahraničí a museli riešiť nové doklady s ambasádou. Dajte si pozor aj na zvláštnosti, napríklad ak chcete získať víza do Ruska, musíte mať cestovné doklady platné minimálne polroka po tom, čo vám tieto víza vypršia.

Zistite si informácie

Je dôležité zistiť si informácie o vašej destinácii, čím viac viete, tým lepšie. Zaujímajte sa o všetko – o politickú, ekonomickú a aj spoločenskú situáciu. Nie je nič príjemné, keď priletíte do Atén a sú tam akurát masové protesty proti vláde. Tiež si zistite, ako to máte s batožinou, ak si smiete zobrať iba tú príručnú, snažte sa kúsky ako svetre či hrubé kardigány obliecť počas letiskovej kontroly na seba, nech vám zbytočne nezaberajú priestor v kufri či cestovnej taške.

Buďte pripravený do exotiky

Letíte do exotickej krajiny? Dajte sa zaočkovať proti chorobám, ktoré sa tu často vyskytujú. Samozrejme, že je dôležitá aj konzultácia s lekárom, ktorý vám môže odporučiť aj lieky, ktoré sa vám zídu na ceste. V prípade, že tu vyčíňa choroba ako momentálne vírus Zika v Brazílii, mali by ste vycestovanie radšej prehodnotiť.

Buďte na letisku včas

Pri ceste na letisko majte vždy rezervu, na diaľnici môžu byť kolóny, vlak či autobus bude meškať, aj preto je lepšie mať vždy minimálne hodinu k dobru. Ak sa chystáte na letisko autom, rezervujte si parkovanie na letisku vo Viedni, Prahe či Bratislave vopred. Jednak ušetríte, ale hlavne sa vyhnete stresom, či nájdete voľné miesto na parkovanie.

Facebook Comments

Leave a Reply

You may also like

Ako zorganizovať vskutku lacnú dovolenku

Zabudnite na predražené chorvátske penzióny a priváty. Zabudnite na