Plánujete investovať do ojazdeného vozidla? Pre ojazdené vozidlo sa ľudia rozhodnú z rôznych príčin, najčastejšie ide o finančnú stránku. Cesta k ideálnemu ojazdenému autu býva plná prekážok a nákup môže skončiť fiaskom. Aby ste neskončili so slzami v očiach, pred kúpou ojazdeného auta si preverte nasledujúce parametre.

Aké vozidlo potrebujete?

V prvom rade definujte, aké auto je vhodné pre vaše potreby. Stanovte si cenový limit a až následne sa sústreďte na značku či typ vozidla. Potrebujete auto na jazdu do práce? Máte veľkú rodinu a vozíte deti na krúžky? Nebudete jazdiť dlhé trasy? Keď si zodpoviete tieto otázky, nájdete pre vás ideálne auto. Ak potrebujete auto spoľahlivé, radšej dajte prednosť novému modelu. Niekedy je lepšie chvíľu počkať, šetriť alebo kúpiť automobil na lízing, než kupovať vozidlo z druhej ruky. Nové autá na predaj sa dajú kúpiť so zľavou, sledujte akcie alebo si kúpte predvádzacie vozidlo. Ušetríte a zároveň sa dostanete k novému automobilu. V prípade, že sa napokon rozhodnete pre staršiu verziu, skontrolujte nasledujúce parametre.

Vizuálna kontrola automobilu

Karoséria je zrkadlom histórie vozidla. Skontrolujte prejavy tvorby korózie. Zamerajte sa na drobné pukliny, pavučinové mapy, prípadne preliačiny. V týchto poškodeniach sa časom môže začať tvoriť korózia. V akom stave je lak? Má rovnomerný odtieň alebo začal degradovať vplyvom UV žiarenia? Vzhľad by síce nemal byť pri kúpe auta prvoradý, ale estetika je pre šoférov často veľmi zásadný faktor. Zároveň sa neoplatí vzhľad podceniť, pretože podľa neho dokážete odhadnúť, ako sa predchádzajúci majiteľ k autu choval.

Poďme sa pozrieť pod kapotu

Otvorte kapotu a skontrolujte motorový priestor. Príznaky oxidácie alebo netesností môžu naznačovať potenciálne problémy, ktoré by ste mali brať vážne. Tieto poruchy a poškodenia odrážajú starostlivosť o vozidlo a tiež to, či bolo auto pravidelne servisované. Kontrola motora je technickou záležitosťou, a preto odporúčame privolať na inšpekciu technika.

Auto si otestujte počas jazdy

Testovanie jazdy je nevyhnutným krokom pri nákupe ojazdeného auta. Venujte pozornosť zvukom, vibráciám a pohodliu počas jazdy. Všímajte si reakcie volantu a chovanie vozidla v zákrutách. Niekoľkokrát prudko zabrzdite, aby ste overili stav brzdového systému. Skúšajte akcelerovať. Osobné skúsenosti z testovacej jazdy môžu prezradiť viac, než by ste predpokladali.

Papierové overenie vozidla

Na internete dokážete pomocou VIN čísla overiť históriu vozidla. Nespoliehajte sa len na to, čo vám o aute povie predajca. Overiť sa dá tiež to, či nebolo vozidlo búrané. Tieto informácie vám pomôžu posúdiť, či je vozidlo v dobrom stave a či je jeho cena adekvátna.

Na záver musíme dodať, že v prípade kúpy ojazdeného vozidla sa vždy oplatí so sebou vziať skúsenejšieho šoféra, šikovného majstra alebo si zaplatiť kontrolu od nezávislého technika.

 

Facebook Comments

You may also like

Európsky katalóg firiem ALL-THE-BEST.EU: online platforma pre Networking

Európsky katalóg firiem a online platforma All-the-best.eu je