Napriek osvete pre turistov sa nájde ešte veľa ľudí, ktorí sa vyberú na niekoľkohodinovú túru v teniskách alebo plátenných topánkach. Samozrejme, že jedna takáto vychádzka by vám nemala ublížiť. Ak však chodíte na turistiku pravidelne v nevhodných topánkach, tak si môžete privodiť trvalé poškodenie nielen chodidiel.

Najčastejšie zranenie turistov – vyvrtnutý členok

Vyvrtnutie členka vás môže vyradiť z pohybových aktivít na niekoľko týždňov. Ak sa vám toto zranenie prihodí v horách, nebudete môcť v chôdzi pokračovať. Buď vás vaši spolupútnici odnesú, alebo budú musieť privolať pomoc. Vyvrtnutie členka je následkom zlého došľapu alebo chôdze po nespevnenom povrchu. V oboch prípadoch dokážete zraneniu predísť tak, že si kúpite turistické topánky vyššieho strihu. Tie vám poskytnú oporu v oblasti členka a udržia ho v stabilnej polohe aj pri výstupe do kopca s plne naloženým batohom. Vyšší strih máva nielen pánska, ale tiež dámska turistická obuv.

Bolesť a pichanie v päte

Bolesti päty môžu začať po niekoľkých hodinách chôdze alebo sa prejaviť až časom. Všetko závisí od toho, aké topánky máte obuté. Niekedy bolesť päty nastupuje až potom, keď dôjde k skráteniu mäkkých tkanív v lýtkovej oblasti. Správe tvarovaná, pevná turistická obuv s dvojitou podošvou sa postará o to, aby k uvedeným degeneratívnym zmenám neprišlo. Podošva v turistickej obuvi je vyrobená tak, aby tlmila nárazy a bola ochranou chodidla pred poranením. Často ide o podošvu s rôznymi stupňami tvrdosti. Vnútorná časť je mäkšia a zabezpečuje priľnavosť topánky. Vonkajšie časti sú pevnejšie, dodávajú stabilitu a chránia pred poškodením – napríklad ostrým kameňom.

Bolesti kolien a kĺbov

Spomenúť musíme tiež bolesti kĺbov, ktoré pociťujú nielen staršie ročníky. Napriek tomu, že je chôdza vhodnou pohybovou aktivitou pre ľudí s bolestivými kĺbmi, môže sa stať, že ich preťažíte a vaše problémy sa zhoršia. V tomto prípade je vinníkom opäť obuv s nekvalitnou podošvou alebo pri chôdzi zle zapájate jednotlivé svaly v nohách. Ak ide o druhý dôvod, tak vám bude stačiť, keď budete počas turistiky používať trekové palice. Turistické palice sú oporou, ktorá odľahčí kĺby a dodáva vám stabilitu počas výstupov. Palice sú skvelé pre zapojenie všetkých svalov a týmto spôsobom chôdze sa záťaž rozloží rovnomernejšie.

 

 

 

Facebook Comments

You may also like

To najlepšie pre váš zrak – ako vybrať dobrú očnú kliniku

Zdravie očí je neoceniteľným darom, a preto je