Steny schodiska často nesú stopy po používaní. Preto by mali byť realizované tak, aby sa zabránilo ich viditeľnému opotrebovaniu. To však neznamená, že musia byť rovné, ploché či jednofarebné. Pozrite sa spolu s nami na možnosti, ktoré ponúka prírodný kameň a vytvorte si s jeho pomocou originálny a funkčný obklad steny schodiska.

Obklad, ktorý chráni stenu

Ak máte malé deti, viete, že najviac si ich hravosť odnesú práve steny. Odtlačky detských prstov, čmáranice od farbičiek, ale aj rozličné šmuhy či škrabance – to sú typické značky na maľovke schodiska. Obklad takto namáhaných stien je preto logickým riešením.

Na rozdiel od bežne používaných obkladov má obklad na stenu z prírodného kameňa viaceré prednosti. Predstavuje minimálne nároky na údržbu, je farebne stály, ekologický a trvácny. Navyše je prirodzene odolný voči oteru a chráni steny pred poškodením. Kombinácia, ktorú tvorí obklad na stenu z prírodného kameňa a drevo, patrí medzi najefektnejšie. Modernejší vzhľad zase dosiahnete spojením kamenného obkladu na stenu a skla.

Aké druhy kamenných obkladov poznáme

Podľa vzhľadu rozdeľujeme kamenné obklady na tri základné skupiny: nepravidelné štiepané obklady, formátované obklady a veľkoformátové obklady. Na obklad steny schodiska sa zvyknú používať formátované obklady v podobe obkladových panelov alebo rezaných pásikov z travertínu, mramoru, bridlice, gneisu, andezitu alebo kvarcitu.

Obkladové panely sa nazývajú aj remienkové panely a sú zlepené zo 4 alebo 6 kusov. Použitím takéhoto obkladu na stenu v bielej farbe dosiahnete vizuálne zväčšenie priestoru a presvetlenie tmavšieho schodiska.

FOTO príklady nájdete tu

Remienkové panely majú prírodný – štiepaný povrch, rezané strany a zadnú časť. Ich výhodou je, že po nalepení ich už netreba špárovať. Vďaka presnému narezaniu je ich montáž veľmi jednoduchá. Príkladom je mramorový kamenný obklad sivočiernej farby s lešteným povrchom, ktorý sa ligoce na slnku. Jeho aplikáciou získa interiér patričný nádych luxusu a nevšednosti.

Veľkoformátové obklady sú narezané na veľké platne o rozmeroch od 30,5 cm x 61 cm, 61 cm x 61 cm až po 60 cm x 120 cm. Ich hrúbka sa pohybuje od 1 cm do 3 cm a je možné vybrať si z ponuky viacerých povrchových úprav. Ide o leštený, matný tzv. podlesk, omieľaný alebo antik – kartáčovaný povrch. Tento typ obkladu predstavuje aj rezaný obklad z kvarcitu Deoli Green zeleno – sivej farby s miernym kovovým leskom. Je charakterizovaný takmer rovným, mierne vrásčitým povrchom.

Rozličné farby i štýly obkladov

Fantázii pri výbere kamenného obkladu na schodisko sa medze nekladú. Existujú luxusné trblietavé obkladové panely z mramoru, hladké travertínové či kvarcitové obklady s prírodným povrchom. Farby takýchto obkladov sú ladené do prírodných tónov a veľmi ľahko sa kombinujú s maľovkou na ostatných stenách. Obľúbené sú aj obklady z bridlice, vápenca či andezitu.

Pri voľbe vhodného obkladu vždy prihliadajte na veľkosť obkladaného priestoru, farbu okolitých stien a zariadenia a samozrejme, na celkový štýl, v akom je domácnosť ladená. Vybrať vhodný obklad na stenu schodiska je náročný proces. Ak sa však rozhodnete pre obklad steny z kameňa, buďte si istí, že svoj výber neoľutujete.

Facebook Comments

You may also like

Európsky katalóg firiem ALL-THE-BEST.EU: online platforma pre Networking

Európsky katalóg firiem a online platforma All-the-best.eu je