V súčasnosti je riziko nehody možné takmer kdekoľvek a kedykoľvek. K úrazu môže dôjsť na cestách, ale aj u vás doma. Nikde nie ste na 100 % chránení a žiadne poistenie vám nezaručí, že k nehode nepríde. Poistenie vám však môže preklenúť obdobie po úraze a v niektorých prípadoch aj uľahčiť obdobie liečenia alebo trvalé následky.

V dôsledku úrazov totiž ľudia trpia nielen, čo sa týka zdravia samotného ale značne je podlomený aj rodinný rozpočet. Je dokázané, že najviac nehôd vzniká práve na cestách. Práve tam môže dôjsť k niekedy až tragickým situáciám. Vinníkom nemusíte byť ani vy, no následky úrazu môžete znášať. Byť šoférom je veľká zodpovednosť – a preto myslite aj na takéto situácie už teraz.

Povinné zmluvné poistenie nestačí

Povinné zmluvné poistenie by malo mať uzatvorené každé motorové vozidlo, ktoré jazdí na cestách. Vyplýva to zo zákona a každý majiteľ vozidla musí dbať na toto poistenie. Toto poistenie chráni vaše auto v prípade nehody. Ak dôjde k poškodeniu auta vaša poisťovňa vám škody vyplatí z vašej poistky. Naopak ak iné auto spôsobí škody na vašom aute jeho poisťovňa vám vyplatí poistnú sumu.

Povinné zmluvné poistenie má svoje maximálne aj minimálne limity a každá poisťovňa má inú škálu ponuky. Je veľmi dôležité, aby ste si vybrali dobrú poisťovňu, ktorá vám uzatvorí také PZP, ktoré uchráni vaše auto pred čo najviac poistnými udalosťami.

V rámci tohto poistenia si môžete pripoistiť aj iné poistenia, ktoré pokrývajú iné riziká. Poistenie, ktoré chráni vaše auto je povinné, no poistenie, ktoré chráni zdravie vás ako vodiča a vašich spolucestujúcich patrí do skupiny úrazových poistení. Ako ochrániť členov posádky vám preto zodpovie práve toto poistenie.

Čoraz viac ľudí si pripoisťuje aj seba

Ide o poistenie sedadiel, čiže poistenie členov posádky. Samozrejme proti šmyku, stretu so zverou, či inému riziku na ceste vás neuchráni žiadne poistenie. No ak dôjde k takejto situácii práve toto poistenie vám dokáže pomôcť preklenúť náročné obdobie po úraze.

Slováci si pri vyberaní pripoistení k PZP najčastejšie uzatvárajú pripoistenie stretu so zverou alebo pripoistenie čelného skla. No ak dôjde k poškodeniu auta, či pokriveniu kapoty na aute vždy existuje riešenie ako to napraviť. Ak však dôjde k poškodeniu na zdraví, niekedy môžu byť následky nezvratné a v mnohých prípadoch tragické.

Na slovenských cestách sa stáva mnoho nehôd. Čoraz viac ale ľudia prichádzajú na to, čo im je najcennejšie a začali uzatvárať poistenie spolucestujúcich. Tento záujem stúpa hlavne počas letných mesiacov, kedy sa mnohí presúvajú do zahraničia práve autom.

Krytí sú všetci bez ohľadu na rodinnú príslušnosť

Okrem vodiča sú tak poistení aj členovia posádky. Čo je obrovskou výhodou je fakt, že toto poistenie sa nevzťahuje na konkrétne osoby ale na všetkých spolucestujúcich, ktorí sa nachádzali v prípade poistnej udalosti v aute. Nie je tak dôležité, či ste rodinný príslušník, známy alebo kolega z práce. Poistené sú všetky sedadlá podľa technického preukazu.

Vybrať si môžete aj možnosť zúženého krytia, čo znamená, že v rámci tohto poistenia budete poistení iba vy ako vodič. Je teda na vás akú voľbu si vyberiete.

Čo kryje toto poistenie

Keďže sú v hre životy ľudí, poisťovne toto poistenie ponúkajú často so zvýhodnenými sadzbami. Dnes si aj toto poistenie môžete uzatvoriť online. Takéto vybavovanie vám ušetrí čas, no je veľmi dôležité, aby ste dbali na to, čo v rámci tohto poistenia máte kryté. Zväčša sú v rámci poistenia poistené osoby chránené pred smrťou, trvalou invaliditou, či zlomeninami a popáleninami.

Každá poisťovňa má však inú ponuku. Úrazové poistenie sedadiel na Onlia.sk si môžete v pokoji domova vypočítať a vybrať ľahko a jednoducho. Vždy však dbajte na riziká, proti ktorým ste a budete naozaj chránení.

Bonusy

K bonusom, ktoré niektoré poisťovne v rámci poistenia ponúkajú, sú napríklad denné odškodné v prípade hospitalizácie pri úraze, alebo bonus za využitie bezpečnostného pásu v prípade úrazu s následkom smrti alebo trvalých následkov.

Chránení ste nielen počas samotnej jazdy

Toto poistenie nekryje udalosti, ku ktorým došlo pred uzatvorením poistenia alebo boli spôsobené úmyselne. Čo je však pre vás dôležitejšie je, kedy ste chránení. Chránení ste samozrejme počas jazdy autom ale aj v iných prípadoch. Ide napríklad o vystupovanie, či nastupovanie do vozidla, pri krátkodobých zastaveniach alebo pri odstraňovaní porúch na vozidle, ktoré vznikli počas jazdy.

Každá poisťovňa má rôznorodé ponuky, ktoré je dôležité si preveriť. Preto dbajte na výber správnej poisťovne, ktorá vám ušije poistku vám na mieru.

Má to svoje výhody

Úrazové poistenie sedadiel má svoje výhody, medzi ktoré patrí aj poistné plnenie za ľahšie úrazy a pokrytie na celom svete. Toto poistenie predstavuje najlepší pomer medzi výškou poistnej sumy a ceny poistenia. Toto poistenie si môžete uzatvoriť v rámci PZP, ale je možné ho uzatvoriť aj samostatne.

V niektorých situáciách pomôže aj PZP

V niektorých prípadoch môžu byť náklady na ošetrenie posádky hradené aj z PZP. Ide o situácie, kedy k takýmto situáciám dôjde v zahraničí pri jazde autom. Ak k nehode v zahraničí dôjde, vy ako vinník ste odškodňovaný v zmysle slovenského práva a posádka vo vozidle poškodeného je odškodňovaná na základe práva toho štátu, na území ktorého sa nehoda stala.

Platí však, že z PZP môžu byť kryté aj náklady spojené s ošetrením posádky, ide však o konkrétne situácie tej ktorej poisťovne. Preto aj tu je dôležité zistiť si, o ktoré ide, aby ste neboli prekvapení.

Prekvapení ale nebudete, ak si vopred na internetových stránkach poisťovní zistíte, čo konkrétne poisťovne kryjú. Nie každé poistenie je pre vás potrebné, no poistenie sedadiel môže ochrániť nielen vás, ale aj členov posádky nie pred samotnou nehodou ale pred následkami, ktoré ňou môžu vzniknúť.

Facebook Comments

You may also like

Ako zorganizovať vskutku lacnú dovolenku

Zabudnite na predražené chorvátske penzióny a priváty. Zabudnite na