Bezpečnosť budov musí stáť pri ich výstavbe na prvom mieste. V tomto ohľade sa stáva sadrokartón dôležitým prvkom pre ochranu pred požiarmi. Jeho špecifické vlastnosti zohrávajú kľúčovú úlohu v zabezpečení budov proti šíreniu požiaru. S rôznorodým sortimentom protipožiarnych sadrokartónov máte k dispozícii širokú škálu možností, ako dosiahnuť požadovanú úroveň ochrany pred ohňom.

Sadrokartón ako technológia protipožiarnej ochrany

Sadrokartón vyniká ako protipožiarny materiál v mnohých ohľadoch. Jadro špeciálne upraveného sadrokartónu obsahuje kryštalicky viazanú vodu, ktorá sa pri požiari uvoľní. Týmto spôsobom sa extrémne spomalí šírenie ohňa. Požiarne odolný sadrokartón ponúkajú výrobcovia v rôznom prevedení s ohľadom na kategóriu odolnosti a možností umiestnenia do interiéru.

Čo všetko požiarne odolný sadrokartón dokáže

V prvom rade spomalí šírenie ohňa. Spomalenie je zaistené kryštalicky viazanou vodou i nosnosťou sadrokartónu. Vďaka nosnosti štruktúry majú záchranné zložky viac času na evakuáciu osôb a hasenie ohňa. Zároveň je protipožiarny sadrokartón akousi zábranou proti šíreniu dymu. Požiar by sa nemal rozšíriť na okolité budovy.

Sadrokartón nie je len pasívnym pozorovateľom požiaru, ale aktívne prispieva k jeho zvládnutiu. Spomaľuje proces horenie a bráni šíreniu ohňa, čo je kľúčom k eliminácii zdroja požiaru.

Protipožiarny sadrokartón je i estetickým prvkom

U predajcov protipožiarnych sadrokartónových dosiek nájdete široký výber typov tohto materiálu. Napríklad protipožiarna impregnovaná doska RFI (DFH2) kombinuje veľkú pevnosť jadra pri vysokých teplotách so zníženou absorpčnou schopnosťou. Okrem protipožiarnej funkcie sú sadrokartónové dosky estetickým a funkčným materiálom. Výborne absorbujú vlhkosť, čím bránia tvorbe plesní v interiéri. Dosky sa ľahko spracujú do rôznych tvaroch. Môžu sa využiť na zníženie stropov či vytváranie obložení stien, políc a rôznych priečok. Vďaka protipožiarnemu sadrokartónu pôjdu ruka v ruke štýl i bezpečnosť stavby.

Samozrejme, že pri kúpe protipožiarneho sadrokartónu musíte dať prednosť overeným výrobcom a predajcom. Sadrokartón musí spĺňať prísne normy a certifikácie v oblasti protipožiarnej ochrany. Používanie certifikovaných materiálov v stavebných projektoch znamená istotu bezpečnosti budovy. Investícia do kvalitného sadrokartónu sa naozaj vyplatí.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

 

Facebook Comments

You may also like

Európsky katalóg firiem ALL-THE-BEST.EU: online platforma pre Networking

Európsky katalóg firiem a online platforma All-the-best.eu je