Alebo aké to je, keď je Kuba bez rumu a pouličnej hudby. Tento stav nastal pri smutnej správe. Pri úmrtí Fidela Castra bol vyhlásený 9-dňový štátny smútok. Počas týchto dní bol zakázaný predaj alkoholu a hranie pouličnej hudby.

Tento zákaz nemohol porušiť nikto. V Havane odmietal naliať alkohol každý. Chodili kontrolóri a sledovali, či niekto neporušoval tento zákaz. Nikdy by človek ani nepovedal, že sa takýto zákaz na Kube naozaj bude aj dodržiavať. Veď ku Kube patrí kubánsky rum v poháriku, poriadna cigara. Salsa, Rumba a Jazz na každom kroku.  Ale smrť Fidela Castra bola udalosťou storočia.

Sprievod s Fidelovou urnou sa z Havany pobral na opačný koniec ostrova do mesta Santiago de Cuba. Komunizmus a prvé kroky Fidela začali práve tu. Santiago je tiež kvalitný rum a klenot rodiny Bacardi.

Niečo kubánske počas štátneho smútku predsa len nevymizlo. Na uliciach sediaci starčekovia, čo si užívali bafkanie  po domácky šúľaných cigar. „Viva Fidel“ kričali všetci. Po 9 dňoch Fidela Castra pochovali, štátny smútok sa skončil a život na Kube sa vrátil do starých koľají.

Facebook Comments

You may also like

Ako zorganizovať vskutku lacnú dovolenku

Zabudnite na predražené chorvátske penzióny a priváty. Zabudnite na