Jar tento rok udrela v plnej sile a zdá sa, že zime nadobro odzvonilo. Lyže a sánky tak na čas schovajte pekne do pivnice a oprášte svoj bicykel. Je však pojazdný?

Čo všetko musíte pred novou sezónou skontrolovať, aby ste na cyklistické chodníky vyrazili bez obáv?

Predjarná údržba

Bicykel, klasický, ale aj detský bicykel pre najmenších si po zimnom oddychu zaslúži vašu plnú pozornosť. Nestačí len dofúkať kolesá a premazať reťaz. Čo ešte si je potrebné všímať a nezanedbať?

Reťaz

Áno, začnite od reťaze. Správna starostlivosť o ňu vám totiž ušetrí nemálo problémov aj peňazí. Reťaz sa počas prevádzky postupne vyťahuje a ničí tak prevodníky. Ešte predtým, ako túto sezónu prvýkrát nasadnete na bicykel, skontrolujte, či je reťaz v poriadku a či nepotrebuje výmenu. Ak meniť nemusíte, aspoň ju dôsledne očistite kefou a bežným čistiacim prostriedkom, keďže špinavá reťaz zhoršuje aj chod preradovania. Po vyschnutí ju ešte natrite špeciálnym mazadlom. Nech to maže.

Prevodníky

Opäť vezmite do ruky tvrdú kefu a poriadne ich prečistite. A žiadne ulievanie.

Prehadzovačka

Aj prehadzovačku je treba po zime dôkladne vyčistiť a namazať. Čistiť musíme najmä kladky, po ktorých jazdí reťaz. Ručne odstráňte všetky nečistoty a následne naolejujte ložiská i čapy. Na záver ešte niekoľkokrát preraďte, čím odstránite zvyšky oleja.

Brzdy

Funkčné brzdy sú základom každého bicykla. Ak ich navyše udržiavate primerane čisté, vedia predĺžiť aj jeho životnosť. Ako teda na ich jarnú údržbu? Rozpojte čeľuste bŕzd a očistite brzdové plôšky, vyčistite aj boky ráfikov.

Pneumatiky

Pred prvým výjazdom prekontrolujte stav plášťov a nahustenie duše. Ak na plášťoch zbadáte väčšie trhliny, prípadne je už zodratý vzor, je najvyšší čas na ich výmenu. Taktiež skontrolujte tlak v duši (ideálne manometrom), jeho požadovaná hodnota býva uvedená na boku plášťa.

Vidlica

Utrite ju suchou handričkou, gumené tesnenie premažte silikónovým olejom. Potom vidlicu zopárkrát prepružte a nadbytočný olej utrite.

Lanká

Neopomeňte ani kontrolu laniek. Suché lanká môžu totiž narobiť nepríjemnú šarapatu, trebárs spôsobia tuhý chod bŕzd. V takomto prípade lanko vytiahnite a premažte ho olejom. Celkom ideálne by bolo, ak by ste lanká aspoň každý druhý rok vymenili.

Skrutky

A aby sme nezabudli, pred vysadnutím na sedadlo ešte podoťahujte všetky skrutky.

 

Bez ohľadu na to, či sa budete viesť po okreskách alebo pôjdete aj do prírody so svojim celoodpruženým – horským bicyklom Vám želáme šťastnú cestu.

Facebook Comments

Leave a Reply

You may also like

Pripravte sa na letné horúce dni so značkou SENCOR

Letné dni so sebou prinášajú vysoké teploty, pred