Jedálenský stôl nie je iba súčasť interiérového vybavenia bežnej domácnosti. Odnepamäti tvoril jej srdce, centrum, kde sa pri jedle stretávala celá rodina. Hoci dnes nemáme toľko času usadnúť si s našimi blízkymi k jednému stolu, stále sú tu pre nás nedeľné a sviatočné obedy. Veríme, že si tento čas viete vychutnať naplno a nenecháte si ho nijako prekaziť. Aby bolo všetko úplne tip-top, poradíme Vám, ako si vybrať stôl do jedálne čo najlepšie.

Myslite aj na hosťov

Je prirodzené, že pre jedálenské stoly musíme vyhradiť istý priestor. Pri výbere a umiestnení zohrávajú teda významnú rolu metre štvorcové. Ak sa aj rozhodnete pre skromnejšiu alternatívu, odporúča sa, aby ste aspoň dvoma rezervnými stoličkami mysleli aj na nečakaných hosťov. V prípade, že skutočne zápasíte s nedostatkom miesta, stoličky môžu byť rozkladacie a skladovať ich môžete i v komore. Za stôl o dĺžke 180 cm sa vojde pokojne aj šesť osôb. Každý stolovník by mal mať ale svoj priestor  (šírka 60 cm a dĺžka 30 cm). Doska stola by mala byť vo výške 75 až 80 cm nad podlahou. Medzi doskou stola a sedadlom stoličky sa odporúča aspoň 20 až 25 centimetrová medzera. Ideálny jedálenský stôl pre štvorčlennú rodinu má rozmery 80×140 cm. V súčasnosti sú mimoriadne trendy otvorené priestory. Pokiaľ je aj Vaše obydlie riešené podobným štýlom, stôl by mal byť umiestnený v blízkosti okien, ale môže tiež tvoriť harmonický predel medzi obývacou a kuchynskou zónou. Bytoví dizajnéri však nemajú nič ani proti priamemu umiestneniu do obývačky. Ak sa ale rozhodnete pre guľatý model, mali by ste si byť vedomý toho, že potrebuje viac miesta a nie je možné ho umiestniť ku stene. Pre štyri osoby postačí kruh s priemerom 100 cm.

elmira

Jedálenský stôl, ktorý odrazí individuálny životný štýl rodiny

Správny výber jedálenského stola je dôležitý, pretože tento kus nábytku neplní len svoju praktickú úlohu. Jeho význam je oveľa hlbší. Prináša do rodiny komfort a má tiež odraziť jej spôsob života. Chcete, aby sa za týmto stolom stravovali aj hostia? Dovolíte tu deťom písať domáce úlohu a hrať sa? Túžite prostredníctvom neho povedať, že viete, čo je dnes IN? Pred kúpou si položte podobné otázky a prispôsobte im svoj výber. Stoličky kupujte buď v sete so stolom, alebo si vyberte dizajn, materiál a rozmer, ktorý dokáže umocniť Vaše pohodlie. Moderné jedálenské stoly tiež dovoľujú, aby ste si k nim nakombinovali stoličky rôznych farieb. Záleží iba na Vašej fantázií a štýle interiéru. Pred kúpou si overte stabilitu tovaru, kvalitu pohyblivých dielov a výsuvných tabúľ, skontrolujte zaistenie nôh a stav kovových časti. Určite by sme Vám ale odporučili skôr drevené spoje, pretože zvyknú mať dlhšiu životnosť.

Pár dobrých rád na záver

Pri výbere nového jedálenského stola dbajte aj na povrch vrchnej tabule. Väčšina iste ocení variant, ktorý nebude vyžadovať stálu ochranu a špeciálnu údržbu. V tomto prípade sa javí ako najideálnejšie drevo. Jedálenské stoly z masívu Vás iste nesklamú. Vybrať si môžete aj sklenený, kamenný alebo mramorový povrch, no iba drevo dokáže navodiť ten správny pocit domova. Stôl zbytočne neprepĺňajte, aby všetci stolovníci na seba videli a neboli zbytočne utlačení. Atmosféru posedenia môžete spríjemniť aj príjemným osvetlením a teplým kobercom pod nohami. Veríme, že si vyberiete dobre a nový jedálenský stôl prinesie do Vášho domova ešte väčšiu spolupatričnosť. Prajeme príjemné stolovanie!

 

Foto: spoločnosť Elmina (predajca exkluzívneho interiérového a záhradného nábytku)

 

 

 

Facebook Comments

You may also like

Prečo sú personalizované šperky ideálnym darčekom

Šperky majú vždy špeciálne miesto v srdci väčšiny