Palety hrajú v oblasti skladovania aj prepravy naozaj nenahraditeľnú úlohu. Vďaka nim si ušetríme až hodiny pri manipulácii s tovarom. Klasickú drevenú paletu poznáme všetci, pracovali ste však niekedy napr. s papierovou paletou? Aké všetky palety sú dostupné na trhu a na čo všetko sa môžu použiť sa dozviete, ak tento článok dočítate až do konca.

Pestrí svet paliet

Možno vás to prekvapí, ale svet paliet je pestrejší, než by ste si mohli myslieť. Palety sa dajú rozdeliť na:

  • Drevené palety
  • Plastové palety
  • Kovové palety
  • Palety z drevotriesky
  • Kartónové palety

Drevené palety môžu byť buď jednorazové, alebo vratné, také palety sa nazývajú europalety. Pochopiteľne majú vratné europalety dlhšiu životnosť ako tie jednorazové. Dajú sa použiť na takmer akýkoľvek tovar bežnej hmotnosti. Podľa stupňa poškodenia da označujú písmenom A, B, alebo C. A značí nepoškodenú paletu, písmeno C značí najväčšiu mieru poškodenia.

Plastové palety sa vyznačujú vysokou životnosťou, nízkou hmotnosťou a vďaka ich povrchu sa dajú veľmi dobre umývať. Preto sa hodia najme do potravinárskych prevádzok, ale vďaka svojej odolnosti aj do vlhkého alebo priamo mokrého prostredia. Do prevádzok s náročnými hygienickými podmienkami sa hodia palety s hladkým povrchom.

Plastové palety sa ďalej špecifikujú na displejové palety – používajú sa na vystavenie tovaru v predajni, palety pre potravinársky priemysel, ultraľahké palety, palety pre maloobchodnú distribúciu – majú menšie rozmery, a palety pre nápojový priemysel.

Kovové palety unesú aj ten najťažší tovar. Ich nevýhodou však je, že aj ony samotné sú pomerne ťažké. Výhodou je naopak ich jednoduchá údržba.

Drevotrieskové palety majú malú hmotnosť. Preto sa používajú v doprave, kde vedia ušetriť náklady. To isté platí aj o kartónových krabiciach. Tie sa naviac považujú za ekologickú alternatívu.

Čo by ste ešte mali vedieť o paletách

Základné delenie paliet podľa materiálu už poznáme. Podľa toho, čo budete prepravovať sa však palety delia ešte na:

  • Klasické
  • Stĺpikové
  • Ohradové
  • Skriňové

klasickou paletou si vystačíte v obrovskom množstve prípadov ako je napr. manipulácia s tovarom v krabiciach. Stĺpikové palety sú opatrené stĺpikmi a hodia sa v prípade kedy skladujete tovar, ktorí sa na seba nedá priamo stohovať. Ohradové palety hravo zvládnu prepravu vreckovaných alebo voľne ložených surovín. Skriňové palety sa dajú uzamykať alebo plombovať.

Paleta je naozaj vynález storočia. Či už je drevená, alebo plastová, vždy dokáže urobiť veľkú službu. Dúfame, že ste sa o paletách dozvedeli niečo nového, vďaka čomu sa vám skladovanie a manipulácia čo najviac uľahčia.

Facebook Comments

You may also like

Správne nabíjanie smart hodiniek? Zistite, či nerobíte tieto chyby!

O nabíjaní inteligentných hodiniek a inej elektroniky pravdepodobne nepremýšľate.