Tak ako sa stavia dom od základu, tak začíname v akváriu položením dna. Akváriové podložie nám nielen skrášli akvárium ako také, ale môže našim rastlinám v akváriu tiež dobre poslúžiť. Ako naňho? Viac v článku.

Predtým bola voľba jednoduchá – akvaristi používali tzv. štrk, pri ktorom si zvolili len zrnitosť. Dnes sme už postúpili ďalej a je možné si vybrať z troch základných podloží. Je to kremičitý piesok, ílové pálené substráty bez živín a ako posledné sú sušené ílové substráty, avšak so živinami.

Teraz si v skratke vysvetlíme, na čo nám podložie v akváriu slúži.

Kremičitý piesok

Ak na dno akvária použijeme kremičitý piesok, nemôžeme očakávať, že nám zasadené rastlinky budú pekne prosperovať. Určite dokážu rásť aj v piesku, ale ich objem a vzhľad nikdy nedosiahne svoj potenciál, pretože ako je známe, rastlinky nám prijímajú živiny koreňovým systémom.

Iste, taký piesok nám pomôže ukotviť rastlinky v akváriu , avšak viac od toho očakávať nemôžeme.

Pri použití piesku na dno akvária musíme počítať s tým, že bude potrebné hnojiť rastliny každý deň kvapalným hnojivom.

Ílové pálené substráty bez živín

Ako je už podľa názvu zrejmé, jedná sa o íl, ktorý bol vypálený. Ak je vaším cieľom v akváriu pestovať aj rastlinky, tak je vám určite jasné, že takej rastlinke sa bude určite lepšie dariť v íle. Dôvodom vypálenia ílu je získať určitú konzistenciu, čím nedochádza k znečisťovaniu vody a drobeniu.

Veľkou prednosťou takéhoto substrátu v akváriu je jeho pórovitosť, ktorá umožní tzv. užitočným baktériám sa v ňom usadiť. Tým pomôžeme prirodzenej biofiltrácii akvária. Veľkou výhodou je aj fakt, že takýto substrát dokáže na seba naviazať aplikované hnojivá a tým sa lepšie dostanú ku koreňovému systému rastlín v akváriu.

Čo sa týka vzhľadu v akváriu, tak ílové substráty majú prírodný vzhľad, avšak ťažko sa vytvára členitý terén v akváriu.

Sušené ílové substráty

Tieto substráty sú sušené a predávajú sa formou malých guličiek. Sú vytvorené z úrodnej pôdy. Je to v podstate kompost, ktorý ako vieme, obsahuje mnoho živín. A opäť tým, že bol sušený, nám nebude špiniť vodu a bude kompaktný. Výhodou substrátov je tiež to, že zmäkčujú vodu a znižujú pH vody .

Musíme však spomenúť aj nevýhodu. Keďže je substrát tvorený z úrodnej hliny, obsahuje organické zvyšky (humus) a tým dochádza k uvoľňovaniu dusíkatých látok, ktoré sú v akváriu nežiaduce. Rastlinky môžeme zasadiť ihneď, ale rybky môžeme vpustiť až po troch týždňoch.

Na záver ešte musíme spomenúť, že existujú tzv. zásobné substráty, ktoré sa umiestňujú na dno akvária a slúžia nám na postupné uvoľňovanie hnojív. Na zásobný substrát ešte použijeme kremičitý piesok alebo už uvedený pálený íl .

Takže keď si to na záver zhrnieme, kvalitný substrát nám pomôže k dokonalému vzhľadu nášho akvária. Je nutné udržiavať ho v čistote a bohatého na živiny. Tým dosiahneme krištáľovo čistú vodu a bujný vzrast rastlín.

 

Facebook Comments

You may also like

Naše tipy ako vybrať krovinorez či strunovú kosačku

Či už vlastníte rozľahlý pozemok alebo menšiu okrasnú