Dentálny amalgám bol kedysi jedným z najbežnejších materiálov používaných na vyplnenie zubov. Od 1. júla 2018 bol uvedený do platnosti zákon o zákaze používania amalgámových výplní. Zákaz sa týka ošetrenia mliečnych zubov, zubov tehotných či dojčiacich žien a zubov detí mladších ako 15 rokov.

Sú amalgámové plomby bezpečné?

V minulosti sa vyskytli určité obavy, týkajúce sa  používania ortuti v amalgáme. Zubný amalgám je totiž zmesou viacerých kovov, pričom 50% jeho obsahu tvorí práve ortuť. Podľa viacerých výskumov sú výplne amalgámu bezpečné pre dospelých a deti vo veku 15 a viac rokov.

V súčasnosti  stomatológovia používajú na vyplnenie a obnovu zubov tzv. „estetické materiály“, ktoré majú farbu zubov. Napriek tomu, že sa amalgámové plomby používajú menej ako v minulosti, tak sa ich niektorí zubári nechcú vzdať. Prečo? Výplne amalgámu sú totiž „všestrannejšie“ ako novšie materiály, pretože v priebehu času lepšie držia najmä v zuboch, ktoré podliehajú opotrebeniu tlakom a žuvaním. Čerešničkou na torte je jeho cena. Za amalgámovú plombu ( známu aj ako „striebornú plombu) zaplatíte oveľa menej ako za iný zubný materiál.

Dentálna hygiena ako prevencia zubného kazu

Možnosťou, ako sa vôbec vyhnúť dileme „amalgám vs. estetický materiál“ je absolvovanie pravidelnej dentálnej hygieny. Ide o efektívnu liečebno-preventívnu stomatologickú metódu, ktorej pravidelný výkon zabraňuje aj vzniku zubných kazov. Celkové ošetrenie trvá približne 30 až 60 minút a odporúča sa absolvovať ho minimálne každých 6 mesiacov. Vo väčšine ide o bezbolestný zákrok, čo sa pri vŕtaní povedať nedá.

.

 

Facebook Comments

You may also like

11 najlepších suplementov, ktoré sa oplatí vyskúšať

Výživové doplnky sú dnes súčasťou životného štýlu mnohých