Vyhnúť sa vo vzťahu rutine a vzájomne sa ,,nezožrať” je náročná úloha aj za normálnych okolností. V dobe karantény je táto úloha ešte náročnejšia. Náš sociálny kruh sa skresal na minimum a v podstate trávime celé dni medzi 4 stenami. Zároveň musíme zdieľať tento malý kus sveta s niekym, koho izolácia frustruje rovnako ako nás. Ako prežiť obdobie sociálneho dištancu bez toho aby sme sa cítili pri našom partnerovi uväznení?
4 tipy ako sa vyhnúť ponorke vo vzťahu.
1. Chápme, že v izolácií nie sme vinou nášho partnera.
Nezhody a frustrácia, ktoré nás v najbližších dňoch čakajú majú zdroj najmä vo vnútornej nervozite. Napriek náročnej životnej situácií, nemáme absolútne žiadne právo vybíjať si náš hnev a stres na našich najbližších. Karanténa môže naopak ponúknuť priestor pre adresovanie našich problémov a starých krívd, ktorých vyrozprávanie môže výrazne zlepšiť náš vzťah. Bude lepšie ak radšej oceníme, že v tejto situácií nie sme sami a máme sa o koho oprieť, namiesto vyvolávania nezmyselných konfliktov.
2. Vyhraďme si čas na seba
Skúsme si v rámci možností ponechať aj trochu osobného priestoru. Vezmime do rúk knihu, na ktorú sa chystáme odkedy sme si ju kúpili, no nikdy nebol čas alebo vytiahnime farby a plátno. Priestor je aj na vlastné projekty, na ktoré sme popri práci nemali čas. Nemusíme mať vôbec pocit, že osobným rozvojom nášho partnera zanedbávame, naopak môžeme sa pokúsiť ho motivovať aby robil to isté. Nakoniec sa nájdeme v komfortnom tichu, kde benefitujeme zo vzájomnej prítomnosti, no pracujeme na sebe.
3. Nájdime si spoločné aktivity
Kedy sme naposledy mali čas zahrať si s našim partnerom spoločenskú hru alebo karty? A čo tak párové cvičenie? Robiť veci spolu a zároveň trochu oživiť nevinnú súťaživosť môže do uzavretej domácnosti priniesť druhý dych a výrazne odľahčiť atmosféru. Rovnako je to vhodný čas začať spoločne pozerať nový seriál, sériu dokumentov alebo filmy. Odpútať sa od náročnej situácie tam vonku a zároveň to robiť spolu je veľmi prospešné pre náś vzťah.
4. Nezabudnime obohatiť aj náš milostný život.
V karanténe máme viac času aj na romantiku a sexuálny život, avšak aj tu hrozí, že veľmi rýchlo upadneme do stereotypu, ktorý je v tomto prípade oveľa nebezpečnejší. Aj v prípade našej spálne je dobrý nápad veci trochu okoreniť a experimentovať s rôznymi praktikami. Jednou z možností je tantrická masáž, ktorá otvára dvere do sveta úplne nových možností. Od kreatívnej predohry až po spoločné uvoľnenie stresu. Erotická masáž sa zakladá na trpezlivosti, pracovaní s túžbou a napätím a častokrát nemá za cieľ orgazmus. Zameriava sa skôr na stimuláciu erotogénnych zón po celom tele, vďaka čomu získame príležtosť ďalej spoznávať telo nášho partnera ale aj prehlbovať emocionálne puto. Práve tantra, môže byť liekom na ťažkosti tejto zložitej doby.