Nie je žiadnym tajomstvom, že koberce sú často „konečnou stanicou“ pre nečistotu všetkého druhu – od chlpov, cez prach až po zvyšky jedla. Vedeli ste, že koberce, ktoré nie sú pravidelne profesionálne čistené, môžu byť nakoniec v tak zlom stave a vám môže zaniknúť záruka výrobcu?

Vzhľad, vôňa a vaše zdravie sú všetko dôvody na ich udržanie v čistote.

Možno ste si všimli, že pod kobercom sa často tvorí doslova pieskovisko, aj keď by ste prisahali, že cez žiadny piesok ste neprechádzali. Táto nečistota je nežiaduca z viacerých dôvodov. Piesok je často v zóne, kde vám jednoducho klasický vysávač nepomôže. Jeho ostré hrany môžu pri posune koberca zanechať drobné ryhy na podlahe, čím dochádza k jej podstatne rýchlejšiemu opotrebeniu.

Drobný piesok má ešte jednu veľkú nevýhodu. Pri pravidelnom chodení sa vlákna koberca otierajú o pieskové častice a môže sa stať, že postupne sa jednotlivé vlákna budú od koberca oddeľovať.

Váš koberec odvádza cennú prácu tým, že slúži ako filter a zachytáva škodlivé látky, ako sú peľ, spóry, chemikálie, baktérie, cigaretový dym, organické zvyšky napr. z jedla a podobne. Znie to hrozne, však? Problém nastáva, keď sa koberec „zaplní“ a koberec už tieto látky nevie dlhšie udržať. Toto znečistenie je možné odstrániť iba bežným profesionálnym čistením kobercov.

Koberce môžu byť zamorené roztočmi, ktorých trus môže spôsobiť astmatické záchvaty, ekzémy a nádchy. Špinavé koberce môžu v skutočnosti viesť k vážnym zdravotným problémom u inak zdravých ľudí.

Už sme spomenuli, že koberce sú prirodzeným filtrom v domácnosti na rôzne znečistenia. Vedeli ste, že vaše koberce unesú v nečistotách až štvornásobok svojej hmotnosti? Aj keď je dôležité vysávať každý týždeň aspoň raz alebo dvakrát, nemusí to stačiť. Tiež musíte mať svoje koberce profesionálne vyčistené, aby ste sa ubezpečili, že všetky tieto alergény sú z vlákien koberca bezpečne odstránené.

Určite poznáte pravidlo 5 sekúnd. Ľudia dodnes žijú v domnienke, že jedlo môžu bez problémov vložiť do úst, ak ho stihnú zodvihnúť zo zeme do piatich sekúnd. Zabudnite na to päťsekundové pravidlo. Baktérie môžu v kobercoch žiť až štyri týždne.

Dá sa v kanceláriách zabrániť silnému znečisteniu kobercov? Je to samozrejme možné, ale bude si to žiadať drobné ústupky zo strany zamestnancov. Jednoduchým prezutím obuvi po príchode do práce môžete znížiť úroveň znečistenia až o 70%.

Neprekvapí fakt, že koberce sú až 4000x špinavšie, ako je toaletné sedadlo. Myslite na to, keď sa budete chcieť nabudúce prechádzať bosý po koberci.

Ako tomuto celému zabrániť? Špina sa tvorila vždy a vždy aj bude. S tým nespravíte nič. Čo ale môžete spraviť je dbať na pravidelné profesionálne čistenie. Odporúčame raz za pol roka najať profesionálov, ktorí si so špinou poradia rýchlo ale hlavne vysoko efektívne.

Facebook Comments

You may also like

Naše tipy ako vybrať krovinorez či strunovú kosačku

Či už vlastníte rozľahlý pozemok alebo menšiu okrasnú