Bývanie v rodinnom dome so sebou neprináša len chvíle relaxu v záhrade či pocit príjemného súkromia. Práce v dome a okolo domu dokážu zabrať veľkú časť vášho voľného času. Nechcete sa stať otrokom vo vlastnom príbytku? Vyberte si materiály, nábytok a doplnky, ktoré sa ľahko udržujú. Napríklad v exteriérovej časti vášho domu stavte na pergolu a nábytok z hliníka.

Viete, ktoré pergoly sú jednotkou na trhu?

Pergoly sú vyšším levelom, ak ich prirovnávame k záhradným altánkom. Táto stavba môže dokonale dotvoriť akúkoľvek časť záhrady, alebo byť funkčným prekrytím terasy pri dome.

Pergoly, ktoré sa dajú voľne postaviť do ktorejkoľvek časti záhrady, sa nazývajú voľne stojace pergoly. Tieto pergoly je možné umiestniť aj k stene rodinného domu, no je lepšie, ak sa ukotvia.

Ukotvenie pergoly priamo k fasáde domu dá vášmu bývaniu nový rozmer. Vonkajšie priestory sa zrazu prepoja s interiérom. Budete mať zabezpečený prechod do záhrady, alebo môžete priestor pod pergolou využiť na celoročné aktivity.

Ukotvenie pergoly priamo k fasáde domu. Zdroj: sunsystem.sk
Ukotvenie pergoly priamo k fasáde domu. Zdroj: sunsystem.sk

Pergolu preto vyberajte naozaj citlivo a s ohľadom na funkčnosť, ekonomickosť a údržbu. Všetky tri vlastnosti spĺňajú hliníkové a bioklimatické pergoly.

Hliníková pergola

Hliníková pergola má oproti pergolám vyrobeným z iných materiálov výhodu v tom, že je veľmi odolná, stabilná a takmer bezúdržbová.

Hliníkovú pergolu si môžete dať zaskliť alebo vyplniť napríklad polykarbonátom. Takýto prístrešok prekryje priestor nad terasou a vy ju budete môcť využiť ako celoročný priestor pre relax. Hliníkové profily sú tak pevné, že vám vydržia po celý život. Vďaka použitému materiálu je možné vyrobiť pergolu s jemnými líniami a v rôznych tvaroch. Hliníková pergola vyzerá tak jedinečne, že zvýši estetiku celej stavby.

Bioklimatická pergola

Bioklimatické pergoly sa vyrábajú z hliníka. Vďaka hliníku je dosiahnutá perfektná stabilita a maximálna efektivita ich využitia. Možno si poviete, čím sa vlastne líšia od klasických hliníkových pergol?

Rozdiel je v otočných strešných lamelách, ktoré mechanicky alebo elektronicky ovládate vo svoj prospech. Lamely sa dajú natočiť do rôznych uhlov. Vďaka tomu využijete solárnu energiu alebo vietor. Počas horúceho počasia lamely otočíte tak, aby vznikal príjemný vánok. Na jar a jeseň môžete na terasu pustiť maximum slnečných lúčov. Vyspádovaným lamelám nevadí dážď ani sneh.

Lamely sa dajú natočiť do rôznych uhlov. Zdroj: sunsystem.sk
Lamely sa dajú natočiť do rôznych uhlov. Zdroj: sunsystem.sk

Hliníkový záhradný nábytok vyhráva na plnej čiare

Po kúpe hliníkovej pergoly budete iste uvažovať nad tým, ako vyplniť priestor pod ňou. Na rad príde vyberanie záhradného nábytku. Vo väčšine prípadov sa ľuďom so slovom záhradný nábytok spája predovšetkým drevený materiál. Drevený nábytok sa však viac hodí pod drevené pergoly či altánky.

K hliníkovej pergole jednoznačne dokúpte hliníkový nábytok. Záhradný nábytok z hliníka sa vyrába v rôznych prevedeniach, vyznačuje sa moderným dizajnom a jemnými líniami.

Hliníkový záhradný nábytok je na terasy ako stvorený, pretože sa s ním vďaka nízkej váhe ľahko manipuluje. Je dostatočne stabilný aj na nerovných povrchoch. Nevadí mu vlhkosť, nehrozí mu korózia a navyše sa dá kúpiť za skvelé ceny. Základom záhradných zostáv je záhradný stôl so stoličkami. Stoličky môžu doplniť lavice či kreslá. Zídu sa vám tiež odkladacie priestory vo forme skriniek, poličiek a malých stolčekov.

Chýbať by vám nemala ani hojdačka na stojane (vajíčko), ležadlo či hojdacia sieť, ktorá sa však skôr hodí do otvoreného priestoru v záhrade.

Hliníkové pergoly a nábytok sa jednoducho udržujú počas celého roka

Spomínali sme, že jednou z najlepších vlastností hliníka je bezúdržbovosť. Napriek tomu, že tento materiál nepotrebuje špeciálnu starostlivosť, mali by ste pred zimou podniknúť zopár krokov, ktoré predĺžia jeho životnosť a udržia mu nový vzhľad.

Ako zazimovať hliníkovú pergolu a nábytok

  • Hliníková pergola je veľmi odolná, ale jej strechu musíte počas zimy ochrániť pred snehom. Pri bioklimatickej pergole je nutné otočiť lamely do uhla 90 stupňov a nechať ich takto sklopené počas celej zimy. Predídete tak poškodeniu strechy. V prípade hliníkovej pergoly s posuvnou strechou, musíte jej pohyblivé časti na celú zimu zrolovať. Ak máte steny pergoly vyplnené rôznou tieniacou technikou, nemali by ste s ňou počas zimy manipulovať. Ostatné časti pergoly stačí omiesť metličkou a umyť čistou alebo mydlovou vodu.
  • S hliníkovým záhradným nábytkom nebudete mať skoro žiadnu starosť. Pred zimou ho umyte mydlovou vodou, vytrite do sucha a skontrolujte skrutky, ktoré v prípade potreby dotiahnite. Na jar si tento postup zopakujte. Hliníkový nábytok môžete počas zimy nechať vonku, no lepšie je prekryť ho špeciálnou krycou plachtou. Na zimu je ideálne schovať nábytok do záhradného domčeka, čo vám vďaka jeho nízkej váhe nebude robiť žiadne problémy.
  • Na hliníkovú pergolu ani na nábytok nikdy nepoužívajte abrazívne čistiace prípravky. Vždy sa riaďte pokynmi od výrobcu, aby ste maximálne predĺžili životnosť a nový vzhľad hliníka. Na hliníkových povrchoch môžu časom vplyvom bežného používania vzniknúť drobné škrabance, ktoré sa dajú prekryť lakovými ceruzkami.

Postarajte sa aj o váš záhradný gril

Záhradný gril je nutné vyčistiť po každom použití. Zdroj: eshop.sunsystem.sk
Záhradný gril je nutné vyčistiť po každom použití. Zdroj: eshop.sunsystem.sk

Na záver nesmieme zabudnúť na zopár tipov ako udržiavať záhradný gril, ktorý je vybavením takmer každej terasy. Záhradný gril je nutné vyčistiť po každom použití. Rošt sa najlepšie čistí ihneď po grilovaní, keď je ešte teplý.

Použite drôtenú kefu a obyčajnú handričku namočenú do vody so saponátom. Na príliš znečistený rošt zaberá kuchynská sóda. Kotol grilu sa čistí špeciálnou špachtľou. Pred zimou je nutné plynové grily odpojiť od bomby, ktorú uskladnite vo vetranom priestore.

Mínusových teplôt sa obávať nemusíte, pretože plynovej bombe absolútne neškodia. Samotný gril je vhodné zakryť plachtou, ktorá sa dá zakúpiť u predajcov grilov. Správne zazimovaný gril nie je nutné na jar znovu čistiť, stačí ho utrieť od prachu a môžete si vychutnávať kulinárske variácie.

Facebook Comments

You may also like

Naše tipy ako vybrať krovinorez či strunovú kosačku

Či už vlastníte rozľahlý pozemok alebo menšiu okrasnú