V akejkoľvek výrobe sú kladené vysoké nároky na presnosť. Obzvlášť v tej strojárenskej, kde všetko musí sedieť na mikrometer, inak sú vzniknuté výrobky absolútne nepoužiteľné. Ich maximálna presnosť je zabezpečená nielen modernými strojmi na obrábanie kovov, ale aj precíznou kontrolou, cez ktorú prejdú len absolútne bezchybné kusy. Chcete vedieť, ako takáto kontrola prebieha za dverami strojárenských fabrík?

Čo je to kalibrácia a aké meradlá využíva?

Od pracovníkov na úseku hodnotenia akosi výrobkov je vyžadovaná kvalitná a rýchla práca. Znamená to, že cez ich ruky môžu prejsť len bezchybné produkty a na posúdenie ich bezchybnosti majú často len sekundy. Aj preto na meranie nemôžu používať klasické meradlá, ale meradlá nepriame, ktoré umožňujú kalibráciu. Čo to vôbec tá kalibrácia je? Ide o porovnanie veľkosti súčiastky s veľkosťou certifikovaného meradla s presnými rozmermi. Ak ich veľkosti vzájomne korešpondujú, daný výrobok je vhodný na použitie a môže smerovať k zákazníkom.

Procesom kalibrácie sa zabezpečuje efektívna kontrola, ktorá je rýchla a prepustí len naozaj prvotriedne súčiastky. Ak by sa na tento účel používali klasické meradlá vo forme posuvných meradiel, práca kontrolóra by trvala možno aj minútu. S použitím nepriamych meradiel – kalibrov sa dá tento čas skrátiť len na pár sekúnd.

Ako vlastne kalibre vyzerajú a ako sa s nimi pracuje?

Kalibre sú dostupné v rôznych prevedeniach, pričom medzi dva najzákladnejšie typy patria závitové kalibre a strmeňové kalibre. Tie závitové sa skladajú z dvoch hlavíc umiestnených na jednej rúčke. Hlavica korešpondujúca s veľkosťou závitu sa do neho pri kontrole musí zmestiť, naopak nepodarková, ktorá je väčšia než závit, do otvoru nevojde. Strmeňové kalibre sú určené na kontrolu vonkajších rozmerov a sú opäť zložené z dvoch strán – dobrej a nepodarkovej. Pracuje sa s nimi podobne ako so závitovými kalibrami. Každý kaliber je pre presnosť kalibrácie vyrábaný zväčša na mieru každej súčiastky podľa jej výkresov, čím je zabezpečená maximálna kvalita kontroly s ich použitím.

 

Facebook Comments

Leave a Reply

You may also like

Správne nabíjanie smart hodiniek? Zistite, či nerobíte tieto chyby!

O nabíjaní inteligentných hodiniek a inej elektroniky pravdepodobne nepremýšľate.