Či už stojíte pred výberom štvorkolky, ktorá by obohatila váš vozový park, alebo vás tieto stroje len zaujímajú, iste oceníte ich kompletný prehľad. Štvorkolky nie sú len vozidlá, ktoré poznáte z pretekov alebo ste ich videli v rukách horskej služby. V zahraničí sú veľmi obľúbené medzi farmármi v podobe úžitkových modelov. S akými typmi štvorkoliek sa môžete stretnúť?

Off road svet je veľmi pestrý

Pre účely zábavy a pre pretekárov sú určené športové štvorkolky tzv. quad. Veľmi obľúbené sú side by side štvorkolky, v ktorých sa odvezú až dvaja adrenalínu chtiví pasažieri. Side by side štvorkolky nájdete aj v pracovnej verzii. Pracovné t.j. úžitkové stroje dokážu realizovať celú paletu prác okolo domu, v záhrade, v parku alebo na poli.

Zdolajte každý terén

Štvorkolky dokážu zdolať každý terén vďaka menším rozmerom a nízkotlakovým pneumatikám, ktoré sú jedinečným odpružením. Zjednodušene môžeme povedať, že je štvorkolka terénne vozidlo prekonávajúce bez problémov všetky nástrahy nespevnených ciest. Ako je možné štvorkolky využívať? Športové modely sú podobne ako trojkolky stvorené na rekreačnú i adrenalínovú jazdu. Vybrať sa s nimi môžete aj na poľovačku alebo dokonca na diaľnicu. Úžitkové typy štvorkoliek slúžia poľnohospodárom, lesníkom, horským záchranárom a údržbe ciest.

Tri základné typy štvorkoliek

Spomenieme si len tri základné modely štvorkoliek, ale na trh prichádzajú neustále nové, vylepšené stroje, ktoré si hybridom troch základných.

Športové štvorkolky

Tieto stroje sú skvele odpružené, majú odľahčenú konštrukciu a dobre sa s nimi manévruje. Je teda zrejmé, že si ich užijete počas rýchlejšej jazdy plnej skokov a driftovania. Športové štvorkolky s pohonom na všetkých štyroch kolesách sú určené na jazdu po cestách a so zadným pohonom na pretekanie.

Úžitkové štvorkolky

Patria k najpopulárnejším v tomto segmente. Môžete sa stretnúť so strojmi ovládanými riadidlami, ale tiež takými, ktoré sa riadia ako automobil pomocou volantu. Zväčša majú dve miesta na sedenie, ktoré sú kryté. Funkcie pracovnej štvorkolky sú všestranné – ťahanie, prevážanie nákladu, poľnohospodárske práce, údržba komunikácií.

Nákladné štvorkolky

Nákladné štvorkolky sú variáciou úžitkových. Ich hlavnou úlohou je prevážanie nákladu, čo je možné vďaka zadnej korbe. Podobne ako pracovné štvorkolky sú nákladné poháňané na všetkých štyroch kolesách a zvládnete s nimi i rôzne práce v záhrade.

 

Facebook Comments

You may also like

Európsky katalóg firiem ALL-THE-BEST.EU: online platforma pre Networking

Európsky katalóg firiem a online platforma All-the-best.eu je