3D tlačiarne umožňujú vytvárať, teda tlačiť trojrozmerné predmety z digitálneho súboru. Vytvorenie 3D  objektu je veľmi zložitý a zdĺhavý proces, ktorý je založený na aditívnych procesoch. Objekt sa vytvára pomocou tenkých vrstiev daného materiálu.

3D tlač 2

Ako 3D tlač funguje?

Najskôr sa vyrobí virtuálny dizajn objektu v CAD (Computer Aided Design) pomocou modelovacieho programu, ktorého úlohou je vytvoriť požadovaný objekt. 3D skener  vytvorí digitálnu kópiu objektu, ktorá  sa následne odošle do 3D modelovacieho programu.

Pokiaľ je objekt pripravený a súbor je nahraný v 3D tlačiarni, vytvoria sa jednotlivé vrstvy. Tlačiareň číta každú jednu vrstvu a vytvára trojrozmerný objekt.

Metódy a technológie 3D tlači

Nie všetky 3D tlačiarne používajú rovnakú technológiu na realizáciu svojich objektov. Existuje niekoľko spôsobov ako ich vytlačiť a sú  k dispozícií už od roku 2012. Líšia sa najmä spomínajúcimi vrstvami, ktoré vytvárajú požadovaný výsledok. Hlavnou úlohou niektorých metód je topenie alebo zmäkčovanie materiálu pri výrobe  jednotlivých vrstiev.

Selektívny laser je najbežnejšou technológiou, ktorá sa využíva pri 3D tlači. Podstata laseru spočíva vo fixácií malých častíc plastu, kovu, keramiky alebo skla do hmoty, ktorá má požadovaný trojrozmerný tvar.

FDM technológia funguje na základe plastových vlákien alebo kovového vodiču, ktorý odvíja cievky a daný materiál. Tryska sa zahrieva, roztavuje materiál a umožňuje pohyb v horizontálnom aj vertikálnom smere. Objekt sa vyrába práve z tohto roztaveného materiálu, ktorý samozrejme po vytlačení stvrdne.

 

Stereolitografia (SLA)

Táto technológia využíva pri výrobe objektov tekuté ultrafialové fotopolymérové živice a UV laser na stavbu vrstiev daného objektu. Laserový lúč sleduje každú vrstvu a jej priečny rez. Tento proces je veľmi zložitý, pretože vyžaduje aj použitie nosnej konštrukcie. Táto technika vznikla už v roku 1986.

V posledných rokoch sa stala 3D tlačiareň veľmi populárnou technológiou, no napriek tomu o nej ešte veľa ľudí nepočulo. Cena 3D tlačiarní je pomerne vysoká, no postupne sa bude znižovať a môže stáť len niekoľko stoviek dolárov. Momentálne sa ich cena pohybuje od 250 do 2500 dolárov.

Zdroje: 3dprinting.com

 

 

Facebook Comments

You may also like

Zvládnite riešenie problémov s firewallmi Palo Alto Networks prostredníctvom špecializovaného kurzu

V dnešnej dobe, keď sú kybernetické útoky stále