Fungovanie ľudského mozgu je skutočne zložitý proces. Náš mozog obsahuje miliardy mozgových buniek (neurónov) a je ústredným orgánom nervovej sústavy človeka. No vedeli ste, že využívame len 10% svojho mozgu? Možno si myslíte, že je to len mýtus, ale opak je pravdou.
Mozog je aktívny po celý deň
Neurológ Barry Gordon tvrdí, že využívame len veľmi malú časť našich fyzických a psychických zdrojov, teda len časť nášho mozgu. Aj keď sme v pokoji, oddychujeme a na nič konkrétne nemyslíme, tak aj vtedy využívame 10% nášho mozgu. Mozog je aktívny po celý deň a využívame každú z jeho častí. Predstavuje asi 3% hmotnosti tela, pričom využíva len 20% energie z nášho organizmu.
Mozoček je zodpovedný za motorické funkcie ako je napríklad koordinácia pohybu, mozgový kmeň sa zase venuje rôznym funkciám ako je napríklad dýchanie. Zvyšok mozgu slúži na ovládanie rôznych aktivít ako je srdcový tep, ale aj riadenie motorových vozidiel. Vedci prišli na to, že rovnako ako svaly, tak aj mozog je aktívny počas 24 hodín.
Existujú aj ľudia, ktorí majú poškodený mozog, čo však neznamená, že by neboli schopní vykonávať každodenné povinnosti. Ak majú poškodené mozgové závity alebo boli niektoré časti odstránené, aj napriek tomu žijú normálny život ako zdraví ľudia.
Vedeli ste, že … ?
Vedeli ste, že zo všetkých buniek v mozgu len 10% buniek predstavuje neuróny, zvyšných 90% sú gliové bunky, ktorých funkcia zostáva veľkou neznámou? To je dôvod, prečo využívame len 10% nášho mozgu.
Vedeli ste, že mozog nám počas dňa vyvolá takmer 30 000 myšlienok, pričom takmer všetky z nich sú rovnaké?
Vedeli ste, že z týchto 30 000 myšlienok je asi 100 myšlienok naozaj dobrých, pričom ide o rôzne reálne nápady, ktoré aj tak počas dňa zabudneme?
Vedeli ste, že ľudia, ktorí sa učia po celý život majú nižšie riziko vzniku Alzheimera, pretože ich mozog neustále trénujú a teda ich mozog „nezlenivie“ ?
Zdroje: scientificamerican.com
Obrázky: ako-sa-naucit-skor.com, necyklopedia.wikia.com