Máte nové plastové okná? A začali sa vám rosiť alebo sa na nich začala objavovať vlhkosť? Prípadne sa objavili fľaky na okne po stekajúcich kvapkách vody? Predstavte si, nejde vôbec o závažnú chybu. Práve naopak, je to znakom kvality okien. No hoci je to znakom kvality, rosenie netreba podceňovať, pretože by to v konečnom dôsledku mohlo okná poškodiť.

Prečo je rosenie znakom kvality?

Rosenie vzniká pri kondenzácii vlhkosti. Čo to znamená? Pri chladnejšom počasí sú kvalitné plastové okná studenšie zvonku, avšak teplejšie zvnútra. Navyše vnútri býva aj vlhkejšie. Ako asi viete, voda sa skladá z molekúl vodíka a kyslíka. Molekuly vody sa bežne nachádzajú vo vzduchu avšak pri strete sa od seba odrážajú. Spájajú sa až vtedy, ak teplota klesne natoľko, že molekuly sa začnú spájať a vzniká voda. To sa stáva najmä pri vysokých rozdieloch medzi vonkajšou a vnútornou teplotou.

Ak by okná netesnili, tak by cez ne chlad voľne prechádzal do miestnosti. Preto je to znakom kvality a nie naopak. Problém je len to, že rosa a vlhkosť môžu okná poškodiť a vznikajú pri nej plesne. Preto ju treba čo najskôr odstrániť.

Ako sa zbaviť vlhkosti v plastových oknách?

Riešenie nie je vôbec komplikované. Naopak, je veľmi jednoduché. Stačí pravidelne vetrať aspoň 5 minút a keď uvidíte stekajúce kvapky, stačí ich utrieť. Naozaj jednoduché. Minimálne odporúčame vetrať nárazovo s krídlom otvoreným naplno ráno a večer po 5 minút.

Článok pre vás pripravili špecialisti na plastové okná pre Bratislavu a okolie z Cedera Plus.

Facebook Comments

You may also like

Naše tipy ako vybrať krovinorez či strunovú kosačku

Či už vlastníte rozľahlý pozemok alebo menšiu okrasnú