Luxusné kožené sedačky patria k tomu druhu nábytku, ktorý bude v obľube vždy. Pozitívne vlastnosti kože ako prírodného materiálu sú všeobecne známe, no treba ich podporovať dobrou starostlivosťou. A tú máte len a len vo svojich rukách.

Priestor pre sedačku je dôležitý

Na umiestnení koženej sedačky v interiéri veľmi záleží. Povrch sedačiek na mieru aj rohových sedacích súprav potrebuje dýchať a táto potreba si vyžaduje dostatok miesta. Umiestnenie blízko pri stene preto nie je dobrý nápad. Stačí odstup niekoľkých centimetrov a všetko bude ok. Čo sa týka výhrevných telies a radiátorov, tu vzdialenosť pár centimetrov nestačí. Sálajúce teplo nepôsobí na povrch koženej sedačky dobre – tá môže jeho vplyvom schnúť a praskať. A to je dôvod, prečo by ste mali od jeho zdroja nechať odstup aspoň 50cm.

Impregnácia – len ak je to potrebné

Impregnovať alebo nie? Veľa závisí od povrchovej úpravy sedačky. Semi-anilínová, by-cast či korigovaná úprava kožených sedačiek ponúka skvelé vlastnosti vďaka ochrannému PVC filmu na povrchu. Na druhej strane sú tu kožené sedacie súpravy v úprave pull-up, brúsené alebo anilínové. Tie sú typicky pórovité, čo môže mať svoje drobné nevýhody. Občas sa vyskytnú prípady, kedy na sedačke zostanú stopy po všeličom, čo príde s jej povrchom do styku. Poľahky nasaje čaj, kávu, oleje, ale rovnako aj farbu z oblečenia. Viac ako impregnácia je v prípade týchto sedačiek nutná vaša pozornosť pri manipulácii s rizikovými látkami v blízkosti sedačky.

Nečistota by mala ísť ihneď preč

Avšak ak je sedačka dostatočne naimpregnovaná, jej povrchu to môže v prípade znečistenia len a len pomôcť. Každopádne by ste ale nečistotu mali z povrchu sedačky odstrániť čo možno najskôr, ideálne okamžite. Nepoužívajte ale klasické mydlá, čistiace prostriedky a ani kožu nedrhnite! Čistá voda stačí. A ak nie, prenechajte čistenie odborníkom.

Facebook Comments

You may also like

Prečo sú personalizované šperky ideálnym darčekom

Šperky majú vždy špeciálne miesto v srdci väčšiny