V rodinných domoch, ktoré stoja v blízkosti lesov alebo polí, nie je ničím nezvyčajným výskyt kún. Niekedy sa túlajú po záhrade, inokedy vlezú pod kapotu auta a veľmi často si robia brloh v neobývanom podkroví. Kuna je plaché zviera, ale na ľudskú prítomnosť si zvykla a dokáže sa pred ľuďmi dobre skrývať. Nepriateľa je nutné dobre spoznať, a preto sa vám zídu zaujímavé informácie o tomto škodcovi.

Žije nielen v dutinách stromov

Kuna lesná si buduje brloh prevažne v dutinách stromov. Kuna skalná rada zavíta k ľudským príbytkom a schováva sa v stodole alebo pod strechou. Na týchto miestach má od ľudí pokoj, nerušia ju počas denného spánku. Kuny v noci lovia a práve počas noci ich máte možnosť spozorovať aj vo vašom dome. Teda nie spozorovať, ale počuť. Šramot na povale nič dobré neveští.

Vie dobre skákať a liezť

Kuny sa dokážu dostať takmer kdekoľvek, pretože vďaka ohybnému telu prelezú cez štrbinu úzku niekoľko centimetrov. Zároveň ide o rýchle zvieratká, ktorých skoky môžu byť dlhé až 4 m. Revír kún je veľmi široký. Za potravou chodia 20 km do brlohu.

Dobroty od hmyzu až po sliepky

Jedným z dôvodov, prečo by ste mali do záhrady alebo do domu nainštalovať odpudzovať kún Deramax je ten, že kuny zjedia aj celú sliepku. V prírode sa kŕmia hlavne hmyzom, ovocím, orieškami, hlodavcami alebo mršinami. Ak sa zatúlajú k ľuďom dokážu uloviť a zjesť sliepky, kačice a odpadky z koša. Miznú vám z kurníka vajcia? Možno si na nich pochutnáva kuna. Vajcia sú pre ňu delikatesa.

Ničí izoláciu a znečisťuje okolie

Kuna pod strechou neznamená len rušenie nočného spánku. Po pár dňoch po usídlení na povale dokáže zdevastovať veľkú časť izolácie. V mäkkej a teplej izolácii si vytvorí brloh, do ktorého nosí svoju potravu a pokojne si ju žerie. Žerie aj iné veci ako káble, mimo jej dosah nezostane ani meteostanica či router na wifi. Výkalmi a močom znečisťuje okolie. Jej výlučky sú plné patogénov, ktoré znamenajú ohrozenie ľudského zdravia. Okrem toho môže kuna v období párenia (júl, august) prejaviť agresiu a pohrýzť človeka.

Cestičku pod strechu si nájde

Vďaka tomu, že je kuna ohybná a rýchla, vždy si nájde cestu na strechu. Napríklad sa vyšplhá po odkvapoch. Dokonca je tak prefíkaná, že na streche posunie škridlu a vytvorí si dvierka na povalu. Na strechu môže vyliezť tiež po stene alebo na ňu skočiť zo stromu.

 

 

Facebook Comments

You may also like

Naše tipy ako vybrať krovinorez či strunovú kosačku

Či už vlastníte rozľahlý pozemok alebo menšiu okrasnú