V rodinných domoch, ktoré stoja v blízkosti lesov alebo polí, nie je ničím nezvyčajným výskyt kún. Niekedy sa túlajú po záhrade, inokedy vlezú pod kapotu auta a veľmi často si robia brloh v neobývanom podkroví. Kuna je plaché zviera, ale na ľudskú prítomnosť si zvykla a dokáže sa pred ľuďmi dobre skrývať. Nepriateľa je nutné dobre spoznať, a preto sa vám zídu zaujímavé informácie o tomto škodcovi.

Žije nielen v dutinách stromov

Kuna lesná si buduje brloh prevažne v dutinách stromov. Kuna skalná rada zavíta k ľudským príbytkom a schováva sa v stodole alebo pod strechou. Na týchto miestach má od ľudí pokoj, nerušia ju počas denného spánku. Kuny v noci lovia a práve počas noci ich máte možnosť spozorovať aj vo vašom dome. Teda nie spozorovať, ale počuť. Šramot na povale nič dobré neveští.

Vie dobre skákať a liezť

Kuny sa dokážu dostať takmer kdekoľvek, pretože vďaka ohybnému telu prelezú cez štrbinu úzku niekoľko centimetrov. Zároveň ide o rýchle zvieratká, ktorých skoky môžu byť dlhé až 4 m. Revír kún je veľmi široký. Za potravou chodia 20 km do brlohu.

Dobroty od hmyzu až po sliepky

Jedným z dôvodov, prečo by ste mali do záhrady alebo do domu nainštalovať odpudzovať kún Deramax je ten, že kuny zjedia aj celú sliepku. V prírode sa kŕmia hlavne hmyzom, ovocím, orieškami, hlodavcami alebo mršinami. Ak sa zatúlajú k ľuďom dokážu uloviť a zjesť sliepky, kačice a odpadky z koša. Miznú vám z kurníka vajcia? Možno si na nich pochutnáva kuna. Vajcia sú pre ňu delikatesa.

Ničí izoláciu a znečisťuje okolie

Kuna pod strechou neznamená len rušenie nočného spánku. Po pár dňoch po usídlení na povale dokáže zdevastovať veľkú časť izolácie. V mäkkej a teplej izolácii si vytvorí brloh, do ktorého nosí svoju potravu a pokojne si ju žerie. Žerie aj iné veci ako káble, mimo jej dosah nezostane ani meteostanica či router na wifi. Výkalmi a močom znečisťuje okolie. Jej výlučky sú plné patogénov, ktoré znamenajú ohrozenie ľudského zdravia. Okrem toho môže kuna v období párenia (júl, august) prejaviť agresiu a pohrýzť človeka.

Cestičku pod strechu si nájde

Vďaka tomu, že je kuna ohybná a rýchla, vždy si nájde cestu na strechu. Napríklad sa vyšplhá po odkvapoch. Dokonca je tak prefíkaná, že na streche posunie škridlu a vytvorí si dvierka na povalu. Na strechu môže vyliezť tiež po stene alebo na ňu skočiť zo stromu.

 

 

Facebook Comments

You may also like

Kriedové farby na drevo – vyrobte si nádherné dekorácie

Na kriedových farbách na drevo je úžasné to,