Topánky na motorku sú podstatnou súčasťou moto výbavy. Rovnako ako o moto oblečenie sa treba o ne riadne starať. O to viac, pokiaľ majú funkčnú vodotesnú membránu, ako napríklad cestovné a enduro topánky. Údržba má zásadný vplyv na ich životnosť a správnu funkciu, inak môžu začať pretekať a ich vlastnosti už sa nedajú obnoviť.

K obuvi by ste mali dostať návod od výrobcu, z ktorého zistíte, ako sa o topánky starať. Pokiaľ nie, alebo ak návod nedopatrením skončil rovno v kontajneri, môžete sa držať univerzálneho návodu spočívajúceho vo vydrhnutí väčších nečistôt jemnou kefou a umytí namočenou handričkou. Po umytí je nutné topánky naimpregnovať prípravkom na báze olejov alebo silikónov. Poďme sa na jednotlivé kroky pozrieť podrobnejšie.

Postup krok za krokom

Blato a enduro topánky sú takmer nerozlučná dvojka. Nechajte ho najskôr zaschnúť, potom kefkou odstráňte všetky nečistoty, a to aj z podrážky. Potom topánky umyte pod tečúcou vodou z kohútika s maximálnou teplotou 40 °C. Nakoniec môžete povrch vydrhnúť prípravkom na membránovú obuv a opäť opláchnuť prúdom vody.

Ako na škvrny od oleja?

Veľkým problémom sú škvrny od oleja, a to predovšetkým na textilných častiach. Nikdy sa ich nesnažte odstrániť rozpúšťadlami, ktoré by mohli narušiť vodeodolnú membránu. Radšej použite prípravok na umývanie riadu bez zmäkčovadiel. Postup najskôr budete musieť niekoľkokrát opakovať, aby sa odolná škvrna úplne vyčistila.

Pri čistení nezabúdajte ani na vnútro topánok, ktoré je vystavované potu a vlhkosti. Aspoň raz za sezónu topánky preto namočte vo vani s vodou teplou maximálne 30 ° C a prípravkom na vodeodolné oblečenie. Potom musia topánky dokonale preschnúť na vzduchu, čo bude trvať niekoľko dní, preto tento úkon robte ideálne na konci sezóny pred uložením topánok do skrine. Pred namáčaním samozrejme odstráňte všetky kamienky a nečistoty. Pranie v práčke sa príliš neodporúča.

 

 

Facebook Comments

You may also like

Ako zorganizovať vskutku lacnú dovolenku

Zabudnite na predražené chorvátske penzióny a priváty. Zabudnite na