Laná majú všestranné využitie a ich použité materiály aj spracovanie dané laná predurčujú na konkrétne využitie, teda v ideálnom prípade.

Textilné laná

Textilné laná sú často vyrobené z dlhého vláknitého materiálu. Vlákna sú prírodné alebo syntetické. Syntetické laná sú obvykle silnejšie, majú vyššiu pevnosť v ťahu a sú odolnejšie proti opotrebovaniu či hnilobe. Ich nevýhodou sú klzký povrch a náchylnosť na slnečný svit (UV). Na výrobu syntetických vlákien sa používa polypropylén, polyester, polyetylén, akryl či nylon.

Prírodné vlákna sú napríklad z konope, ľanu, bavlny, kokosového vlákna, juty alebo slamy. Niekto ich používa na hojdačku, iný na zväzovanie balíkov a celkovo textilné laná nájdu uplatnenie v mnohých odboroch alebo činnostiach.

Bavlnené lano sa používa zase hojne v remeselnej výrobe, pri kempovaní, na záhrade a tiež na výrobu rôznych hračiek.

Široké využitie majú tie syntetické, konkrétne polyesterové laná, ktoré majú univerzálne bežné využitie, ale sú obľúbené napríklad aj v námorníctve. Laná z nylonu sú ako stvorené na ťahanie alebo použitie v kladkových systémoch. Bavlnené lano sa používa zase hojne v remeselnej výrobe, pri kempovaní, na záhrade a tiež na výrobu rôznych hračiek.

Oceľové laná

Sú často využívané v stavebníctve, napríklad ako žeriavové, výťahové alebo univerzálne laná na využitie v strojoch a na vyťahovanie predmetov. Oceľové laná sú vyrobené z oceľových drôtov a vo vnútri lana môže byť polypropylénová vložka alebo oceľová duša.

S použitím lán by sa dalo pokračovať veľmi dlho, nielen v horolezectve a stavebníctve. Každé lano má určité vlastnosti, klady aj zápory, na to všetko treba brať pri výbere ohľad a ak si nie ste s výberom istí, určite sa opýtajte odborníka, najlepšie predajcu v konkrétnom obchode.

 

 

Facebook Comments

You may also like

Naše tipy ako vybrať krovinorez či strunovú kosačku

Či už vlastníte rozľahlý pozemok alebo menšiu okrasnú