Je to malé, nechutné, otravné a miluje to hlavne deti. Voš je jedným z najčastejších parazitov, ktorý vie otráviť nielen život detí, ale aj ich rodičov. Ak sa už s nimi stretnete, je náročné nájsť prípravok, ktorý je efektívny na vši aj hnidy zároveň. Niektorými prípravkami sa totiž zbavíte vší bez hníd, inými zase hníd bez vší. Vyberajte preto dôkladne, aby ste sa zbavili razom oboch. Kde sa tieto potvory berú, ako vyzerajú, aká je ich inkubačná doba a ako sa ich zbaviť? Zistite to skôr, ako budete s týmito malými protivníkmi bojovať.

Ako spoznať nepriateľa

Voš je malý parazit, ktorý dorastá do veľkosti len cca 3 mm. Prenos vší je najčastejší v kolektíve, kde si deti upravujú vlasy, napríklad krúžok mažoretiek, tanečné a športové krúžky. Prenosom sa dostane do vlasov, kde niekoľkokrát za deň prehryzie pokožku a saje krv. Na miestach, kde sa „hostí“ vzniká začervenaná koža, ktorá nepríjemne svrbí. Okrem toho, keď lezú, šteklia na hlave. Vši majú najradšej detskú pokožku, ale nepohrdnú ani dospelými. Preto je dobré sa ich zbaviť čo najskôr.

Vajíčka vší sa nazývajú hnidy. Držia sa na vlasoch čo najbližšie pri pokožke hlavy. Najčastejšie ich nájdete za ušami, na zátylku alebo pod ofinou. Na vlase sa držia vďaka bielkovinovému lepidlu, ktoré udrží hnidu aj pri umývaní vlasov či česaní klasickým hrebeňom.

Vši sú parazity, ktoré napádajú ľudí rôzneho veku, predovšetkým deti v školskom a predškolskom veku. Sú celosvetovým problémom bez ohľadu na hygienické návyky či vyspelosť krajiny.

Voš má pozdĺžne telo a na každej strane tri nohy s háčikmi, ktorými sa výborne uchytí na vlase. Samica vši sa dožíva až mesiac a počas tohto obdobia dokáže naklásť až 50 vajíčok. Vajíčka – hnidy majú bielu alebo hnedú farbu a podobajú sa lupinám. Na rozdiel od lupín sú však prilepené na vlase. Samce žijú o niečo kratšie.

Po týždni sa z hnidy vyliahne larva (nymfa), ktorá už od vyliahnutia saje krv. Po ďalšom týždni nymfa dospeje a začne sa rozmnožovať. Inkubačná doba vší je preto od prvej vši, ktorú nájdete na hlave, až po vyliahnutie vajíčok, cca 2 týždne.

Obal vajíčok na vlasoch ostáva. Keď prstami vajíčko stlačíte a praskne, je plné, ak nie, je už prázdne. Práve podľa toho viete odhadnúť, kedy približne sa tento parazit na hlave usídlil.

Ak neviete či sa na hlave nachádzajú lupiny alebo hnidy, stiahnite z vlasu jednu lupinu či hnidu a poriadne na prst fúknite. Ak je to lupina, odletí, ak je to hnida, zostane prilepená na prste.

 

Hnida vši sa drží na vlase vďaka špeciálnemu lepidlu na báze bielkoviny
Hnida vši sa drží na vlase vďaka špeciálnemu lepidlu na báze bielkoviny

Poznáme až 3 druhy vší

Okrem klasických vší, ktoré parazitujú vo vlasoch a nazývajú sa vši detské, poznáme aj ďalšie dva druhy. Je to voš šatová a voš lonová. Tieto dva druhy vší už s hygienou súvisia a napádajú predovšetkým dospelých ľudí.

Voš detská

Ako sme už spomenuli, voš detská (Pediculuc humanus) parazituje na koži vo vlasoch. Keďže voš napáda predovšetkým deti, je tento parazit nepríjemný nielen kvôli svrbeniu a lezeniu, ale aj preto, že dieťa musí ostať v izolácii od kolektívu. Existuje veľa prípravkov, ktoré pomáhajú zbaviť sa vší, lenže nie každá metóda zaberá rýchlo, preto izolácia môže trvať až 14 dní.

Voš šatová

Vši šatové (Pediculus humanus) žijú na odevoch a spodnej bielizni a vzdialia sa z nej len vtedy, keď sajú krv. Držia sa na vláknach látky, kde kladú aj svoje vajíčka. Vši šatové v minulosti, hlavne počas vojny, prenášali rôzne choroby, napríklad týfus, plesňové ochorenia a iné. Na koži sa tento parazit prejavuje malými červenými pupencami, ktoré nepríjemne svrbia. V dnešnej dobe sa aj vďaka hygiene tento parazit u nás skoro vôbec nevyskytuje.

Voš lonová (filcka)

Voš lonová (pediculosis pubis) sa nachádza prevažne v chlpoch ohanbia, podpazuší, fúzoch, riasach a obočí. Na koži sa po uhryznutí objaví malá červená vyrážka a v okolí sa vytvoria namodralé fľaky. Narušením pokožky môže dôjsť až k infekcii, ktorá sa môže rozšíriť do celého tela. Preto je potrebné riešiť liečbu čo najskôr.

 

Voš detská je nepríjemný parazit, ktorý dokáže naklásť až 50 vajíčok
Voš detská je nepríjemný parazit, ktorý dokáže naklásť až 50 vajíčok

Čo všetko čaká rodiča, keď nájde na hlave dieťaťa vši

V prvom rade je potrebné, aby informoval okolie, v ktorom sa dieťa vyskytovalo, dieťa musí ostať v izolácií a podstúpiť čo najúčinnejšiu liečbu v čo najkratšom možnom čase.

Informujte okolie o možnom výskyte vší

Pokiaľ sa vaše dieťa škriabe na hlave a po kontrole vlasov zistíte, že má vši alebo hnidy, treba kontaktovať školu a všetkých, s ktorými sa dieťa stretávalo posledné dva týždne. Škola a ostatné inštitúcie následne upozornia na výskyt vší ostatných rodičov a pravidelne po dobu troch týždňov kontrolujú hlavy detí, či sa u nich nevyskytli vši.

Izolujte vaše dieťa

Izolácia od detského kolektívu môže byť pre vašu ratolesť náročná. Keďže inkubačná doba pri všiach je približne 2 týždne, je dobré, aby dieťa počas tejto doby zostalo v izolácii. Pre rodiča zase nie je ľahké informovať vedenie inštitúcií, že práve ich dieťa má vši, keďže väčšina laickej verejnosti má mylnú predstavu, že sa vši šíria vďaka zlej hygiene. Každý, kto zažije túto situáciu by rád vedel, kde sa vši vlastne berú. Bohužiaľ, tento parazit sa môže vyskytnúť skutočne kdekoľvek a nejde sa mu vyhnúť.

Začnite s liečbou čo najskôr

V prvom rade myslite na to, aby ste sa nezbavovali len vší, ale aj hníd. Existuje veľa prípravkov, ktoré sľubujú odstránenie vší na 100 % a rýchlo. Bohužiaľ, nie je to vždy pravda. Preto je namieste sledovať referencie a recenzie zákazníkov. Šampóny, zábaly či kondicionéry na olejovom základe zaberajú na vši, ale nie na hnidy. Hnidy týmto prípravkom často odolávajú. Je preto nutné zbaviť sa ich mechanicky. Odstrániť sa dajú nechtami, pinzetou alebo ostrihaním vlasov. Prvé dva spôsoby sú časovo náročné a ostrihanie vlasov je hlavne pre dievčatá drastický spôsob.

Existuje však aj iný mechanický spôsob, ktorý je rýchly, šetrný ku dieťaťu a zároveň efektívny. Je to vyčesávanie pomocou Čarovného všiváčika, ktorý má na zuboch jedinečné mikrošpirály. Vďaka tomuto patentovanému hrebeňu vyčešete nielen hnidy, ale aj vši. Aby ste uľavili dohryzenej pokožke hlavy, je vhodné kombinovať vyčesávanie s hrebeňom s prírodným kondicionérom na báze zeleného čaju.

Týmto sôsobom ošetríte podráždenú pokožku a zbavíte sa všetkých hníd a vší za krátku dobu.

 

 

Facebook Comments

You may also like

Petra Vlhová zaháji novú sezónu 2024/2025 opäť naplno

Naša úspešná slovenský lyžiarka, Petra Vlhová, sa pripravuje